- 2023-02-13
- Posted by: tmpadm
- Category: Atrakcje
Ślub to bardzo ważne wydarzenie – początek czegoś nowego, a jednocześnie pewnego etapu w życiu. Jest to niezwykle istotne zdarzenie dla danej rodziny. Dawniej zaślubiny świętowane były z lokalną społecznością, dzisiaj to uroczystość dla rodziny i najbliższych przyjaciół. Zmienia się sposób organizacji wesela, atrakcje na przyjęciu, miejsca, w których organizuje się wesela, ale przesądy i pewne tradycje pozostają. Jedni traktują przesądy poważnie, inni z przymrużeniem oka. Jedno jest pewne – przesądy mają zapewnić młodej parze szczęście małżeńskie.
Przesądy związane ze ślubem
Ślubne przesądy wzięły się z przekonań ludzi w określonym kręgu kulturowym. Niektóre z nich mogą wydać się kuriozalne, inne mają charakter dobrej rady, ale i tak na wszelki wypadek lepiej nie zadzierać z siłą wyższą i posłuchać życzliwych porad wynikających z pokoleniowych doświadczeń.
Przesądy i zabobony związane z ubiorem panny młodej
Istnieje wiele ciekawych przesądów, a w zasadzie dobrych porad związanych z sukni. Przy wyborze sukni pannie młodej powinna asystować matka lub siostra. Przyszłej mężatce nie wolno samodzielnie szyć sukni, a można ją ubrać jedynie w celu przymiarki. Sukni ślubnej nie wolno ubrać niezamężnym kobietom z rodzinny panny młodej. Pan młody nie może widzieć sukni do dnia ślubu, ale powinien kupić ukochanej buty do ślubu. Bardzo ciekawym przesądem ślubnym jest to, że buty ślubne powinny do ślubu stać na parapecie, aby nie uciekło z nich szczęście. Buty ślubne nie mogą mieć odkrytych palców, ani pięt, bo wróży to nieszczęście. W bukiecie ślubnym powinny znaleźć się takie kwiaty jak: fiołek – symbol wierności, floks – bycia razem, goździk – symbol czystej miłości, irys – symbol zdrowia, kamelii- wdzięczność, konwalia- szczęście, lilia- czystość, niezapominajka – symbol pamięci o kim, róża jerychońska – symbolizująca wierność i stokrotka – przypominająca o dzieleni się z kimś.
Magiczne znaczenie daty i miejsca ślubu
Według przesądów ślubnych harmonijne i szczęśliwe małżeństwo zapewnia ślub w święta, karnawał oraz w miesiącach na literę ”r”. Idealnym czasem na zaślubiny są godziny między godziną 12 w południe a 15. Wszystkie zaproszenia powinny być rozdane, a raz ustalonej daty ślubu nie należy przekładać.
Ślubne przesądy w dniu ceremonii i przyjęcia
Dzień zawarcia związku małżeńskiego obfituje w różne przesądy ślubne, których warto się trzymać, aby małżeństwo było szczęśliwe. Panna młoda powinna mieć w dniu ślubu coś niebieskiego – symbol wierności męża i zapewnienia potomstwa, coś pożyczonego – dobra wróżba przychylności rodziny dla nowo zawartego małżeństwa i coś nowego – symbol dostatku w małżeństwie. Według ślubnych przesądów welon zakłada druhna, która musi być panną, a buty – pan młody, który musi włożyć do butów monetę, jako wróżbę dostatku i w kieszeni powinien mieć banknot – również symbol dostatku. Panna młoda powinna mieć wszyty w bieliźnie okruszek chleba i odrobinę cukru na znak, że to ona będzie rządziła w małżeństwie. Powinna mieć na sobie pierścionek zaręczynowy. W trakcie podróży na ceremonię nie wolno zawracać do domu i należy jechać inną drogą, niż przyjechał pan młody. W trakcie podróży na ceremonię panna młoda powinna wypatrywać sroki i gołębi, które zwiastują szczęście. Obrączki nie należy wkładać na środkowy palec, bo to przynosi pecha. Życzenia nowożeńcom jako pierwszy powinien złożyć mężczyzna.
Przy powitaniu chlebem i solą panna młoda na pytanie, „co woli: chleb, sól czy Pana Młodego?, powinna odpowiedzieć: “Chleb, sól i Pana Młodego, aby pracował na niego”. Ludowe obrzędy związane ze ślubem kończą oczepiny.