Przyjęcie po weselu – poprawiny – Targi Ślubne – Targi Młodej Pary

Przyjęcie po weselu – poprawiny

Polacy kochają przyjęcia. W zasadzie każda okazja jest dobra, aby poświętować, spotkać się z rodziną i przyjaciółmi. Wiele par uważa, że jeden dzień to zdecydowanie za mało, aby świętować swoje szczęście i nacieszyć się gośćmi. W wielu regionach Polski wesela to imprezy dwudniowe. Drugi dzień przeznaczony jest na poprawiny.

Triki na udane poprawiny

Poprawiny to forma podziękowania dla gości za to, że uczestniczyli w ślubie i weselu. Atmosfera na poprawinach jest luźniejsza, można porozmawiać z gośćmi. W wielu regionach to okazja do zaproponowania gościom gier i zabaw. Dawniej wystarczyło zapewnić więcej jedzenia i picia. Obecnie trzeba się liczyć z wyższymi kosztami, np.: dwudniowego wynajmu sali weselnej, obsługi kelnerskiej i posiłków. Panna młoda może ubrać się swobodniej, zrezygnować z niewygodnych butów na obcasie. Sukienka na poprawiny może mieć dowolny, ulubiony kolor.  Zwykły, codzienny makijaż w zupełności wystarczy. Pan młody może zrezygnować z krawata i muszki. Poprawiny to dobry pomysł, jeżeli mamy gości przyjeżdżających z daleka i trzeba zorganizować im nocleg i śniadanie. Wyprawienie poprawin to dodatkowe podziękowanie.

Gdzie zorganizować poprawiny?

Poprawiny mogą być organizowane na sali weselnej, w ogrodzie, w altankach grillowych lub u któregoś z rodziców nowożeńców. Uczestników poprawin jest zwykle mniej niż weselników. O poprawinach należy wspomnieć już podczas wręczania zaproszeń. 

Jakie atrakcje przygotować na poprawiny?

Drugi dzień wesela jest atrakcją samą w sobie. To okazja do swobodnych rozmów, wspominania ślubu i wesela, a także do lepszego poznania się weselników z obu rodzin. Można je uatrakcyjnić obecnością zespołu muzycznego z wesela lub DJ-a. Tańszym sposobem na dobrą muzykę na poprawinach jest stworzenie listy ulubionych piosenek i puszczanie muzyki przez świadka lub jednego z gości, np.: brata pani młodej lub pana młodego. Atrakcją mogą być konkursy i zabawy oraz dobry obiad pyszne ciasta i wspólne, mniej konwencjonalne zdjęcia.

Jak się ubrać na poprawiny?

Pani młoda może włożyć sukienkę w innym kolorze i zrezygnować z butów na obcasie – poczuć się swobodnie. Wiele kobiet kupuje zapasową suknię ślubną specjalnie na poprawiny. Pan młody może też poczuć się swobodniej, zrzucić kamizelkę, krawat/muszkę. Goście mogą przyjść w dowolnych, eleganckich kreacjach. Kreację na poprawiny powinno dostosować się do miejsca przyjęcia. 

Poprawiny to przedłużenie wesela, okazja do tego, aby nowożeńcy pokazali się jako świetni gospodarze, którzy bawią się i rozmawiają z gośćmi. Na pytanie, czy organizować poprawiny, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od sytuacji nowożeńców. Jeżeli mają dużo gość przyjeżdżających z daleka, możliwość wykorzystania jedzenia pozostałego z wesela, dysponują dobrym sprzętem muzycznym, to poprawiny są dobrym pomysłem. Poprawiny są wpisane w tradycję polskich wesel. Niestety, ze względów ekonomicznych wiele par nie decyduje się na ich organizowanie. Decyzja o tym, czy je organizować, powinna należeć do nowożeńców.