Jak nosić obrączkę ślubną z pierścionkiem zaręczynowym? – Targi Ślubne – Targi Młodej Pary

Jak nosić obrączkę ślubną z pierścionkiem zaręczynowym?

Na palcu serdecznym prawej czy lewej ręki? A może na specjalnej zawieszce? Wyjaśniamy, jak nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie.

Co zrobić z pierścionkiem zaręczynowym po ślubie?   

To oczywiste, że obrączka ślubna ma pierwszeństwo, ale biżuterię zaręczynową również warto eksponować. W polskiej tradycji podczas zaręczyn mężczyzna umieszcza pierścionek na serdecznym palcu prawej ręki partnerki. Jest to symboliczna zapowiedź przyszłej uroczystości ślubnej – pierścionek zaręczynowy to deklaracja związku, który zostanie uprawomocniony założeniem obrączki. 

Przed ślubem część kobiet zastanawia się, czy pozostawić biżuterię zaręczynową na palcu. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ do wyboru mamy przynajmniej cztery opcje:

  • rozwiązanie tradycyjne – w dniu ślubu pierścionek zaręczynowy zdejmujemy, przygotowując niejako miejsce pod obrączkę; po ślubie biżuterię zaręczynową nosimy okazjonalnie,
  • rozwiązanie praktyczne – po ślubie nosimy pierścionek zaręczynowy na serdecznym palcu lewej ręki – opcja rzadziej stosowana, ale wciąż popularna,
  • rozwiązanie romantyczne – część kobiet chce podkreślić wagę związku, nosząc obrączkę i pierścionek na tym samym palcu; warto, jeśli biżuteria jest dopasowana pod względem materiału, koloru kamieni i ozdób – możecie ją zamówić u tego samego jubilera,
  • rozwiązanie alternatywne – wkomponowanie biżuterii zaręczynowej w bransoletę lub wisiorek.

Jak połączyć obrączkę ślubną i pierścionek?   

Planujesz noszenie obrączki i pierścionka na tym samym palcu? Weź to pod uwagę przed zamówieniem obrączek. Poradź się jubilera odnośnie doboru materiałów. Jeśli Wasz budżet na to pozwala, możecie pokusić się o obrączki, które będą stylistycznie kompatybilne z pierścionkiem zaręczynowym. Wspólnym może być materiał, kolorystyka, motyw dekoracyjny lub grawer

Obrączka ślubna plus pierścionek zaręczynowy — jak dłużej zachować ich blask?

Obrączka ślubna to typ biżuterii, którą część par decyduje się nosić na co dzień. Szlachetnym metalom i kamieniom mogą szkodzić nie tylko uszkodzenia mechaniczne, ale też dłuższy kontakt z detergentami, tłuszczami i pyłkami. Złoto wysokiej próby jest metalem miękkim, mocno narażonym na zadrapanie – o czym usłyszymy zazwyczaj już w trakcie zakupu obrączek. Biżuteria z biegiem lat traci swój blask i może wymagać odświeżenia. 

  • Ryzyko uszkodzenia obrączki i pierścionka zaręczynowego możemy zmniejszyć zdejmując biżuterię przed snem, kąpielą, nakładaniem kosmetyków a także podczas pracy fizycznej. Odkładasz obrączkę na półce w pokoju lub łazience? Wybierz raczej szczelne pudełko z wyściółką.

W celu zachowania blasku biżuterii zalecane jest jej regularne przecieranie miękką, bawełnianą ściereczką i mycie w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego mydła. Wśród domowych sposobów czyszczenia obrączek wymienia się też płukanki z dodatkiem sody lub kwasku cytrynowego. Alternatywne rozwiązanie to zakup specjalnych preparatów do czyszczenia biżuterii. Obrączki mocno uszkodzone, z ubytkami, zaplamione lub matowe należy odświeżyć u jubilera.