Obrączki – symbol małżeństwa, miłości i wierności – Targi Ślubne – Targi Młodej Pary

Obrączki – symbol małżeństwa, miłości i wierności

Obrączki symbolizują nieskończoną miłość, są nieodłącznym elementem ceremonii ślubnej i towarzyszą małżonkom przez resztę ich życia. Pierwsze obrączki pojawiły się już 5000 lat temu w starożytnym Egipcie. W średniowieczu pojawiły się pierwsze wyryte wewnątrz obrączek napisy i symbole. Przez wieki obrączki wykonywano ze srebra, które później zastąpiło złoto. Obecnie obrączki ślubne wykonuje się z różnych kruszców: platyny, srebra, tytanu czy stali szlachetnej, choć dominuje złoto w różnych kolorach.

10 faktów o obrączkach ślubnych, o których musisz wiedzieć

Obrączka ślubna jest jednym z najczęściej noszonych rodzajów biżuterii. Fascynuje młode pary i co najważniejsze jest symbolem wiecznej, nierozerwalnej miłości. To przedmiot, o którym warto wiedzieć jak najwięcej.

 Do XX wieku obrączkę ślubną  zakładano jedynie kobiecie. Wkładanie obrączki na palec mężczyzny pojawiło się w czasie II wojny światowej – na znak wspominania domu rodzinnego. Z obrączkami wiąże się kilka ślubnych przekonań. Zakup obrączek ślubnych to obowiązek pana młodego, jako zapowiedź przyszłego łożenia na rodzinę. Obrączki muszą być idealnie dopasowane. W przeciwnym razie pojawią się problemy w małżeństwie- zbyt ciasna obrączka przepowiada zazdrość, a za luźna zdradę i rozstanie. Polacy najczęściej wybierają klasyczne , uniwersalne wzory obrączek ślubnych. Stawiają na praktyczność – obrączki mają służyć przez wiele lat. Klasyczny wzór obrączek ślubnych ma jeszcze jedną zaletę – obrączkę można zwęzić lub poszerzyć. Nie ma takich możliwości w przypadku obrączek wysadzanych kamieniami, plecionych, czy z ażurowymi wzorami. Jest możliwa korekta rozmiaru obrączki dwukolorowej, choć jest trudniejsza niż w przypadku klasycznej złotej.

Wykonanie obrączek ślubnych

Obrączki ślubne wykonywane są z różnych kruszców: od stali chirurgicznej, która jest wytrzymała, a wyglądem do złudzenia przypomina złoto, poprzez srebro, złoto (różne kolory), tytan, miedź (oczywiście pozłacane) do platyny (najcenniejszy kruszec). Obrączki ślubne  mogą być dwukolorowe, ozdobione jubilerskimi kamieniami, mogą mieć różne krawędzie. Formą indywidualizacji obrączki jest wykonanie graweru o dowolnej treści – sentencja, imiona+data, symbol graficzny.

Jak wybrać idealną parę?

Konieczne jest przymierzenie kilku par i zdecydowanie, która obrączka najlepiej leży na palcu. Jubilerzy radzą, aby przymierzać obrączki ślubne o różnych porach dnia, dzięki czemu można uniknąć pomyłki w rozmiarze. Co raz więcej salonów daje możliwość wykonania różnych obrączek na jednej pary – pani chce obrączkę z połyskiem z białego złota, a pan zamawia matową z klasycznego złota. Przeczytaj, jak dobrać najlepsze obrączki

Jak dbać o obrączki ślubne

Obrączka musi być trwała i wytrzymać użytkowanie w różnych okolicznościach.  Sposób dbania o obrączki zależy od materiału wykonania. Z biegiem lat obrączki ślubne będą matowieć i pojawią się na nich rysy, które przecież są pamiątką wspólnych doświadczeń i lat małżeństwa. Wymagają konserwacji i czyszczenia i od czasu do czasu naniesienia matu.

Obrączki  ślubne nie są zwyczajną ozdobą, czy kolejną pamiątką ślubu – są amuletem, który chroni małżonków i oddają to, co łączy parę. Symbolizują miłość, szacunek i zrozumienie. Powinny być dopasowane do charakteru małżonków.