W czym do ślubu? — kompletny strój panny młodej  – Targi Ślubne – Targi Młodej Pary

W czym do ślubu? — kompletny strój panny młodej 

Oto jeden z najważniejszych strojów w Twoim życiu. Jak go prawidłowo skompletować? Z jakich, tradycyjnych elementów stroju nie rezygnować, a kiedy zdecydować się na oryginalny zamiennik?

Suknia ślubna — główny element stroju panny młodej

Od kroju sukni, materiału wykonania i prawidłowego dopasowania zależy ostateczny efekt wizualny stroju. Kluczowym zadaniem sukni jest umiejętne podkreślenie urody panny młodej. Wybierz model, który jest ściśle dopasowany do Twojej sylwetki ciała. Weź pod uwagę takie kwestie jak: 

  • konieczność podkreślenia Twoich kluczowych atutów np. zgrabnych nóg, ramion czy długiej szyi,
  • rodzaj materiału – sztywny lub lekki, gładko układający się na ciele; matowy lub połyskliwy, 
  • poziom przezroczystości materiału i rozmieszczenie elementów transparentnych, 
  • ogólny komfort noszenia – wybrany model nie może utrudniać chodzenia, siadania i tańczenia,
  • możliwość szybkiego skrócenia lub wydłużenia wybranych elementów sukni.

Pamiętaj, że klasyczna, balowa suknia nie jest oczywistym wyborem. Aktualnie do mody powracają zestawy dwuczęściowe (gorset + suknia), zwiewne modele sukni w stylu lat 20. i odważne rozwiązania typu… ślubna marynarka plus białe, eleganckie spodnie!

Modelka prezentuje welon panny młodej.

Obowiązkowe ślubne dodatki

Kompletny strój panny młodej obejmuje szereg niezbędnych, często dość kosztownych dodatków, które dodają szyku i podkreślają charakter sukni.

Obuwie ślubne – niekoniecznie białe i na wysokim obcasie, ale na pewno wygodne i eleganckie. Materiał wykonania, wysokość obcasów, typ zapięcia – dobieramy do modelu sukni.

Welon – dawniej obowiązkowy element zestawu ślubnego, dziś traktowany raczej jako elegancki dodatek do kreacji. W zależności od modelu sukni (czasem i typu fryzury!) możemy wybrać welon: krótki lub o długości maxi, mocowany do upiętego koka, zakładany razem z grzebieniem lub w wersji eleganckiej razem z diademem.

Bielizna ślubna – elegancka, koronkowa lub gładka, dopasowana do stylu sukni. Przy niektórych modelach sukien możesz pokusić się o założenie mocno dopasowanego gorsetu ślubnego, który dodatkowo wysmukli talię.

Podwiązka – symboliczny element stroju panny młodej. Zazwyczaj wykonany z koronki, ozdobiony wstążką lub naszywamy perełkami. Uważaj na elementy ostre np. cekiny, które mogą zaczepić o oczka pończoch.

Modelka prezentuje na targach ślubnych wianki dla panny młodej.

Strój panny młodej — dodatki z listy rezerwowej 

Do kompletnego stroju dochodzą różnorodne dodatki panny młodej – mniej lub bardziej obowiązkowe. Niektóre praktyczne, inne pełniące funkcję dekoracyjno-ozdobną. Wskażmy najważniejsze:

  • okrycie ślubne – w sezonie jesienno-zimowym będzie to zazwyczaj elegancki, biały płaszczyk lub sztuczne futerko; w sezonie wiosenno-letnim możemy pokusić się o założenie eleganckiego szalu lub klasycznego bolerka,
  • kapelusz lub toczek – szalenie modne, ale mało popularne rozwiązanie; biały kapelusz z dużym rondem może stać się kluczowym elementem ślubnej stylizacji letniej; toczek z woalką warto z kolei polecić do klasycznych, eleganckich sukni ślubnych,
  • torebka – ślubne torebki to najczęściej bardzo ozdobne, niewielkie kopertówki lub modele w formie haftowanych woreczków na drobiazgi; może posłużyć jako praktyczny, niebanalny dodatek do stroju,
  • fascynator – elegancka ozdoba do włosów przypominająca artystyczną spinkę, często z dodatkiem wstążki lub woalki; ciekawa alternatywa dla tradycyjnego welonu lub ślubnego grzebienia,
  • opaska ślubna – kolejny, ciekawy zamiennik tradycyjnego diademu i ozdobnych spinek; praktyczne rozwiązanie, które doda subtelnego, dziewczęcego szyku ślubnej fryzurze.

Gdzie tego wszystkiego szukać? O tym przeczytacie we wpisie Ślubne atelier, salon mody czy salon sukien ślubnych — co w nich znajdziemy?