Dress code na weselu, czyli jak się ubrać? – Targi Ślubne – Targi Młodej Pary

Dress code na weselu, czyli jak się ubrać?

Zaproszenie na ślub to wielka radość – świętujemy miłość i założenie nowej rodziny. Od razu pojawiają się pytania: co kupić młodej parze oraz w co się ubrać? Wybór stroju na wesele nie jest łatwą sprawą – musi być to kreacja odpowiednia do uroczystości, a jednocześnie na tyle wygodna, aby można było swobodnie bawić się i cieszyć szczęściem nowożeńców. W przypadku kreacji weselnych obowiązuje naczelna zasada – gość nie może przyćmić stylizacją młodej pary.

Dress code na weselu 

Wesele to uroczystość szczególna. Obowiązuje specjalny dress code. Gość nie może przyćmić stylizacji młodej pary – niewskazane są sukienki białe, beżowe i ecru – to kolor zarezerwowany dla panny młodej lub świadkowej, jeżeli panna młoda ma białą suknię. W sukienki w kolorze beż/ecru mogą się ubrać także matki nowożeńców, jednak takie sukienki muszą mieć inny fason niż krój sukni kobiety wychodzącej za mąż. Dress code na weselu zaleca się kolory pastelowe, choć dopuszczalne są barwy o bardziej intensywnych odcieniach, np.: w kolorze zielonym, niebieskim, fioletowym, pomarańczowym. Zaleca się unikanie koloru czerwonego w zbyt nasyconym odcieniu. Styliści przestrzegają przed mini i bardzo dużymi dekoltami. Długość sukienki – do kostek lub 6 cm przed lub 6 cm za kolana. Najważniejsze, aby sukienka była wygodna i ładnie podkreślała atuty sylwetki, a ukrywała niedoskonałości. W przypadku mężczyzny dress code na weselu wymaga garnituru (frak i smoking zarezerwowane są dla pana młodego) i krawat. Koszula powinna być elegancka w kolorach: białym, niebieskim, pudrowym różu lub delikatnej lilii. Nie są wskazane koszule w paski, kratkę i w inne aplikacje.

Od czego zależy weselny dress code? 

Para młoda może określić na zaproszeniu, jaki charakter będzie miało wesele i jakiego stroju oczekuje. O ile coraz modniejsze są wesela w określonym stylu, o tyle bardzo rzadkie jest określenie wymogów gospodarzy, co do stroju gości. W Polsce takie zachowanie uchodzi za nieeleganckie. Goście mają zapewnioną dowolność stroju. Dress code na weselu narzuca jedynie ograniczenia co do koloru kreacji (rezygnacja z czarnych i białych sukienek). Ważne jest miejsce wesela – inaczej trzeba ubrać się na wesele, które odbywa się w pałacu. Na przyjęciu weselnym organizowanym w restauracji, a nawet na plaży też obowiązują inne zasady – można sobie pozwolić na delikatniejszą sukienkę. Weselny dress code zależy także od pory roku.

Strój na wesele a sevoir-vivre 

Podstawową zasadą jest nie przyćmić panny młodej, bo to ona jest najważniejszą kobietą na weselu, ubrać się stosowanie do okazji. Raczej unikamy sukienek wieczorowych z cekinami, chyba że wesele rozpoczyna się w godzinach wieczornych. Nie jest polecany kolor czarny jako barwa sukienki – może być jedynie dodatkiem. Styliści odradzają mocny makijaż weselny ze względów praktycznych.

Dodaj do sztywnego weselnego dress codu szczyptę szaleństwa! 

Weselny dress code można urozmaicić – dobrać do kreacji ciekawą biżuterię, czy kapelusz. Znakomitym pomysłem jest wybranie kreacji z dodatkiem innego mocnego koloru niż reszta stroju. Koronkowa góra sukni i dół w kształcie litery „A” pasują niemal do każdej sylwetki. Dla odważnej kobiety doskonałym wyborem będzie suknie przez jedno ramię ozdobiona kwiatem na ramieniu i paskiem w tali. Ciekawymi propozycjami są suknie z dekoltem typu carmen lub fantazyjnym rękawami.

W Polsce obowiązuje dość duża swoboda w ubiorze gości. Najważniejsze, aby czuć się dobrze, wygodnie i pięknie.  Dress code w postaci stonowanej elegancji nigdy nie wychodzi z mody.