Wróć do listy artykułów

Blog

31.03.20

Kobieta w białym stroju stoi na łące, trzymając biały bukiet panny młodej zrobiony z polnych kwiatów.Fakty i mity o bukiecie ślubnym

Klasyczny biedermeier czy fantazyjny bukiet z kłosów i szyszek? Podpowiadamy, co wybrać, obalając przy okazji kilka popularnych mitów na temat ślubnych wiązanek.

Bukiet ślubny dopasowany do sukni

Fakt: wiązanka ślubna powinna zgrabnie komponować się ze stylistyką i krojem sukni. Jako przyszła panna młoda z pewnością masz już wizję swojego wymarzonego bukietu. Pamiętaj, by ją zweryfikować u doświadczonego florysty. Twoja wiązanka spełnia rolę dekoracji – nie może przyćmić sukni kolorystycznie ani pod względem objętości bukietu. Przykład: ciężkie, ślubne naręcza kwiatów do noszenia na ramieniu nie są polecane kobietom o drobnej sylwetce i niskim wzroście.

Mit: bukiet panny młodej musi być duży i okazały, co symbolizuje „obfitość w miłości”. Aktualnie obowiązują trendy wręcz odwrotne – liczy się subtelny kształt bukietu, piękno kwiatów i pomysłowość. Na topie są m.in. małe, delikatne bukieciki przewiązane wstążką lub minimalistyczne kompozycje w kształcie berła.

Fakt: bukiet panny młodej i bukiecik w klapie marynarki pana młodego powinny być dopasowane stylistycznie. Dodajmy, że nie jest to żelazna reguła, ale raczej wskazówka dla florysty. Zdaniem ślubnych stylistów pojedynczy, cięty kwiat wpięty w klapę marynarki prezentuje się lepiej niż wiązany bukiecik.

Kwiaty panny młodej a pora roku

Fakt: w bukiecie ślubnym warto wykorzystać kwiaty sezonowe. Wiązanki wiosenne wyglądają uroczo z dodatkiem majowych konwalii czy delikatnych szafirków. W bukietach letnich zobaczymy m.in. dalie, piwonie i słoneczniki; jesienią – astry i wrzosy, zimą – gałązki roślin wiecznie zielonych, sukulenty lub ostrokrzew. Taki wybór jest podyktowany zarówno względami estetycznymi, jak i praktycznymi – czyli dostępnością oraz kosztem zakupu danego gatunku w sezonie. 

Symbolika kwiatów w bukiecie ślubnym

Mit: unikamy kwiatów w kolorach o tzw. negatywnej symbolice. Mowa m.in. o fiolecie symbolizującym smutek i żałobę czy odcieniach żółci wiązanych z zazdrością. Do kwestii znaczenia „mowy kwiatów” warto podejść z przymrużeniem oka. W przypadku kompozycji kolorystycznej liczy się ogólny efekt estetyczny i dopasowanie do stylizacji panny młodej. Kwiaty fioletowe to szalenie popularne rozwiązanie – szczególnie w połączeniu z karminowymi różami. Jeśli chodzi o odcienie żółci – bukiet ślubny z kwiatów słonecznika będzie uroczym dodatkiem do lekkiej kreacji ślubnej w letnim stylu.

Fakt: biel i zieleń to podstawowe odcienie bukietu ślubnego. Mowa o kluczowej, tradycyjnej symbolice wiązanki ślubnej. Biel oznacza „niewinność” i „świeżość”, „nowy początek”, „nową drogę”. Zieleń symbolizuje „nowe życie” – dawniej także panieństwo narzeczonej.

Mit: bukiet ślubny nie powinien zawierać roślin o elementach ostrych, ze spiczastymi końcówkami np. ostu, ostrokrzewu czy gałązek. Z dawnych przesądów dziś możemy wykorzystać jedynie radę o unikaniu elementów, które mogą przypadkowo uszkodzić haftowane elementy sukni. W praktyce – o czym przekona nas większość florystów – osty ozdobne, gałęzie, ostrokrzew a nawet szyszki to szalenie popularne budulce bukietów w stylu nowoczesnym, rustykalnym lub eko.

Fakt: nowoczesne bukiety ślubne w stylu eko mogą być wykonane z dowolnego typu budulca. Biżuteria, koraliki, tkaniny, elementy papierowe a nawet dekoracyjna bibuła – to tylko wybrane materiały, z których zdolny artysta stworzy fascynujący bukiet ślubny w stylu DiY. 

Przeczytaj również

...

10.12.2018

Kino plenerowe na weselu

Jak sama nazwa wskazuje kino plenerowe to nic innego jak seans filmowy pod gołym niebem. Historia kina plenerowe sięga lat trzydziestych ubiegłego wieku...


...

29.04.2018

Grawer na obrączkach ślubnych

Obrączki to nieodłączny element każdego ślubu, to także symbol, który od dnia ślubu aż po kres naszych dni towarzyszy nam na serdecznym palcu w codziennym życiu małżeńskim...

...

11.04.2018

5 rzeczy, na których nie warto oszczędzać organizując ślub i wesele

„Nie można w tym dniu oszczędzać na wszystkim” – pomyślicie – pełna zgoda! Na pewnych elementach ślubnej ceremonii oraz weselnej zabawy oszczędzać nie należy…

Media partnerskie