Historia bukietu panny młodej  – Targi Ślubne – Targi Młodej Pary

Historia bukietu panny młodej 

Bukiet panny młodej wbrew pozorom ma niebywałe znaczenie podczas ceremonii ślubnej. Panna Młoda idąca w pięknej sukni, z pięknie dobranymi butami, perfekcyjnym makijażem i fryzurą, jednak bez bukietu to już nie ten sam efekt. Dlaczego bukiet ślubny jest tak ważny?

Od czego się zaczęło?

Wedle tradycji nowożeńcy byli ozdobieni kwiatami już w starożytności, rytuał ten wrócił do łask w średniowieczności. Na początku głowa panny Młodej oraz pana młodego była udekorowana wieńcem z rozmarynu, mirtu i innych roślin zielnych. W dawnych czasach tego typu ozdoby miały inne znaczenie niż dzisiejsze bukiety ślubne, gdyż ich zadaniem była ochrona zawartego związku, przynoszenie młodej parze płodności oraz pomyślności. Mniej więcej w 1500 roku zrezygnowano z wianka na głowie i od tej pory jedynie panna młoda miała przywilej noszenia wianka na głowie. Kolejnym krokiem były diademy, moda na nie przypłynęła z Niemiec. Wraz z upływem czasu ewoluowały one i zmieniały swój kształt, rozpowszechniając się na inne kraje Europy. 

Rodzaje dawnych bukietów ślubnych 

Bukiety ślubne miały swój początek w epoce romantyzmu. Zadaniem tego typu przyozdobienia panien młodych było podkreślenie delikatności kobiecej oraz ich łagodnego charakteru. Tego rodzaju dekoracje w dawnych czasach miały prostą formę, występowały na zasadzie związanych wstążką kwiatów. Bogaci mogli pozwolić sobie wtedy na malunki monogramów farbą w kolorze złota na kokardzie bukietu panny młodej. Styl, który przedstawia przyszłą żonę z bukietem kwiatów określa się jako biedermeierowski, charakteryzował się masywnością, kwiaty były układane na okółkach, na szczycie bukietu występowała rozwinięta róża. Tego typu ozdoby najczęściej robione były z piwonii, róż czy goździków z koronkowym wykończeniem pomiędzy kwiatami, na zasadzie okrągłej kompozycji.

Bukiet ślubny dziś

Najbardziej popularnym bukietem panny młodej w dzisiejszych czasach jest bukiet nosegay, również okrągły, wykonany z jednego, ściśniętego ze sobą rodzaju kwiatów. Łodygi bukietu są mocno owinięte, a  rączka bukietu prawie do końca zasłonięta, zostawiając lekko odsłonięte łodygi. Kolejnym popularnym bukietem ślubnym, coraz częściej wybieranym podczas organizowania wesela w typie vintage lub boho jest bukiet w naturalnym, polnym stylu. Tego typu ozdoba nadaje pannie młodej lekkości i świeżości, wykonana jest z luźno zebranych polnych kwiatów. Wybór bukietu panny młodej zależy w głównej mierze od charakteru całej ceremonii i powinien pasować do oprawy wesela.