Jak dobrać buty do sukni ślubnej? – Targi Ślubne – Targi Młodej Pary

Jak dobrać buty do sukni ślubnej?

Idealnie dopasowane buty ślubne to jeden z kluczowych elementów stylizacji. Ważne, by były wygodne i komponowały się ze stylem sukni oraz dodatków. O czym jeszcze należy pamiętać przy wyborze ślubnego obuwia?

Kolor, krój i wysokość butów do ślubu 

Kolorystyka butów ślubnych

Wbrew pozorom wybieramy nie tylko biel, écru i delikatne szarości. Kolor butów do ślubu nie musi być idealnie zgodny z kolorem sukni. Jeśli trafiłaś na wyjątkowo komfortowy model, możesz pokusić się o założenie obuwia w mniej tradycyjnej kolorystyce. Dozwolone są jasne, pastelowe odcienie różu, błękitu, mięty i blade odcienie żółci. Popularnością cieszą się wciąż modele obuwia ślubnego w kolorze złota i srebra. Oczywiście nie należy przesadzać z obuwiem w barwach mocno kontrastowych, pstrokatych i zupełnie niezgodnych ze stylem sukni.

Modelka o długich, smukłych nogach prezentuje ślubne szpilki w kolorze złota.

Kształt obuwia

Kieruj się poczuciem estetyki i zgodnością materiałów. Obuwie z czubkiem w kształcie litery V generalnie ładnie komponuje się z sukniami długimi o klasycznym kroju. Obuwie z czubkiem okrągłym, modele dziewczęce i ozdobne sandały wybiera się zazwyczaj do lekkich, zwiewnych sukni w stylu chic. Uważnego wyboru obuwia może wymagać sukienka krótka – buty są widoczne i będą przykuwać uwagę swoim krojem. Pamiętaj, że jako panna młoda musisz wybrać obuwie wygodne, które przetrwa egzamin doskonałej prezencji i wytrzymałości po całonocnej zabawie. Krój obuwia nie może w żaden sposób Cię uwierać.

Obuwie ślubne a wysokość obcasów

  • Szpilki – czyli klasyczny, wysoki obcas to rozwiązanie uniwersalne zarówno do długich sukien w stylu balowym, jak i do kreacji nowoczesnych. Warunek: głównie dla pań, które noszą szpilki na co dzień. W przeciwnym przypadku ryzykujemy bolesną wpadkę.
  • Obcas średni – typowy dla eleganckich półbutów i obuwia z paskiem. Wersja bezpieczna, komfortowa, rozwiązanie dla sukienek o każdej długości.
  • Obcas na słupku, sandały na słupku – mniej popularne, ale ciekawe rozwiązanie, które sprawdzi się m.in. do letnich, mocno wykrojonych sukni ślubnych.
  • Obcas niski, płaski, baleriny – najlepiej komponuje się ze zwiewnymi kreacjami w stylu dziewczęcym. W razie konieczności można zastosować jako obuwie zamienne, zakładane na wieczorną część przyjęcia weselnego.

Modelka o smukłych nogach prezentuje sandały do ślubu dopasowane do sukni ślubnej.

Najważniejsze cechy butów dobranych do sukni ślubnej

Jak połączyć buty i suknię marzeń? To podstawowe cechy takiego wyjątkowego obuwia:

  • model zgodny ze stylem sukni (np. wieczorowy, letni, ażurowy),
  • nie przyćmiewają sukni nadmiarem dekoracji,
  • są dopasowane kolorystycznie do barwy kreacji,
  • nie naruszają ogólnej kompozycji ubioru,
  • nie posiadają ostrych elementów, które mogą uszkodzić materiał sukienki,
  • posiadają wygodny obcas i wytrzymałe zapięcie.

Modelka na targach slubnych prezentuje białe sandały panny młodej dopasowane do koronkowej sukni ślubnej.

Buty do sukni ślubnej dopasowane na przekór

O wszystkich dodatkach dedykowanych pannie młodej pisaliśmy szerzej we wpisie W czym do ślubu? Komletny strój panny młodej. Pamiętajmy, że to one dodają charakteru naszej kreacji. Rozwiązania odważne stylistycznie zyskują coraz większe grono zwolenniczek. Buty do sukni ślubnej mogą być dopasowane nieco przekornie – ale wciąż estetycznie – m.in. pod względem kolorystyki (czerwone, karminowe lub bordowe buty ślubne to nadal hit!), nietypowych dekoracji czy stylu (białe, markowe trampki do humorystycznej sesji zdjęciowej? dlaczego nie?). Zimą możesz zaszaleć zakładając do sesji zdjęciowej białe, wiązane kozaczki. Latem możesz pozwolić sobie na założenie płaskich, dziewczęcych sandałków. Szaleństwo w modzie ślubnej sprawdza się, gdy nie zaburzysz kompozycji stroju, ale dodasz do niego nowy, nieoczywisty element.