- 2023-02-13
- Posted by: tmpadm
- Category: Moda ślubna
Przyszła panna młoda staje przed wyborem kreacji ślubnej: sukni, nakrycia głowy, biżuterii, butów. To trudny wybór, ponieważ rynek ślubny jest bogaty i oferuje tysiące wzorów i fasonów. Stylizacja musi być piękną, idealnie pasującą do siebie kompozycją. Panny młode najczęściej wybierają welon ślubny jako ozdobę głowy. Jest to związane z tradycją, wieloma przekonaniami odnośnie do symboliki welonu i pewności, że welon jest dobrą wróżbą na małżeńskie szczęście.
Welon ślubny — od tradycji po najnowsze realizacje
Welon ślubny towarzyszy pannom młodym od zamierzchłych czasów. Obecnie jest traktowany jako ozdoba, którą trzeba odpowiednio dopasować do sukni ślubnej. Istnieje kilka rodzajów welonu. Krótki welon ślubny zakrywający twarz to tzn. „blusher”. Modowe triumfy świętuje hiszpańska „Mantilla”, zwykle wykonana z koronki, wpinana grzebieniem we włosy panny młodej. Popularnym wyborem są welony o dwóch różnych długościach, przy czym krótsza część welonu ryje twarz. Dłuższe welony panny młodej sięgają do łokci i niżej, do talii. Welon zebrany na górze, który w kilku warstwach otula głowę to fontanna. Eleganckim rodzajem welonu ślubnego jest puf, którego falbany układają się wysoko na głowie. Swoje zwolenniczki ma klasyczny welon kościelny, którego długość sięga dołu sukni. Najdłuższy i najbardziej strony jest welon katedralny, którego minimalna długość to 2 metry.
Historia ślubnego welonu w skrócie
Historia welonu sięga starożytnego Rzymu – wtedy miał kolor czerwony, a jego zadaniem była ochrona przed demonami. Chrześcijaństwo zmieniło symbolikę i kolor welonu na biały. Welon miał symbolizować czystość, niewinność i posłuszeństwo mężowi. Na początku XX stulecia królowały długie, tiulowe welony, które delikatnie przysłaniały twarz. W latach 20-tych i 30-tych XX wieku, welon dokładnie przykrywał czoło, dominowały na nim koronki. Drugim modelem welonu panny młodej była opaska lub czapeczka, do której doczepiony był tiul. Welon był długi i dominował nad suknią. W latach 30-tych welon przestał zasłaniać twarz. Mniej zakrywające głowę welony odsłoniły włosy i narodziła się moda na fryzury ślubne. W latach 40-tych, po wojnie, wraz z modą na krótkie suknie, skrócił się i welon, który przybrał formę woalki zakrywającej twarz. W latach 50-tych i 60-tych nadal dominuje styl na krótkie welony ślubne i suknie. Mini ogarnęło ślubne kreacje. Lata 70-te zostały zdominowane przez welony warstwowe. Lata 90-te to średniej długość welony, dekorowane wiankiem. Po roku 2000 obserwuje się pełną dowolność w rodzaju welonów, coraz modniejsze są inne nakrycia głowy.
Symbolika welonu ślubnego
Omawiając symbolikę welonu ślubnego trzeba brać pod uwagę rzeczywistość społeczną poszczególnych epok i powszechność małżeństw aranżowanych, w których para młoda zazwyczaj niewiele miała dopowiedzenia, a przyszły mąż poznawał żonę na ślubnym kobiercu. Welon oznaczał dziewictwo, czystość, ochronę przed złymi mocami, przekazanie kobiety mężowi. Odsłonięcie twarzy po złożeniu przysięgi małżeńskiej i pocałowanie żony oznaczało nabycie praw do jej ciała. Obecnie, w czasie kiedy panuje partnerski model w małżeństwie, jest to pierwszy pocałunek pary jako małżeństwa. Młodzi ludzie znają się przed ślubem, przysięgają świadomie, a powodem do zawarcia małżeństwa jest miłość. Welon panny młodej to dekoracja i tradycja. Symbolizuje jedynie nową, niezapisaną jeszcze białą drogę małżeńskiego życia.
Nakrycie głowy panny młodej w nowoczesnym wydaniu
Welony nadal są popularne i chętnie wybierane, jednak mają sporą konkurencję w postaci kapeluszy, toczków, woalek, diademów, opasek i wianków. Nakrycie głowy dobiera się w zależności od stylu wybranej kreacji.
Obecna liberalna moda ślubna daje olbrzymią możliwość wyboru w kwestii ozdób głowy. Nikogo nie dziwi nawet brak nakrycia głowy i zastąpienie go delikatnymi ozdobami. Wśród współczesnych welonów są modele bardziej tradycyjne i nowoczesne. Swoją kreację wybiera panna młoda.