Wróć do listy artykułów

Blog

18.07.20

Mężczyzna w średnim wieku układa kamienie na stosie tak, by zachowały równowagę i harmonię.5 nawyków, które od samego początku będą wzmacniać Wasze małżeństwo

Ślub jak z bajki, narzeczeni przysięgają sobie miłość, szacunek i bycie razem do końca życia. Później przychodzi realne życie i okazuje się, że miłość trzeba pielęgnować każdego dnia. Nawet po wielu latach w odpowiednio pielęgnowany związek nie wkradnie się nuda. Nie ma uniwersalnego sposobu na wzmacnianie małżeństwa. Każda para jest inna i ma swoje doświadczenia. Istnieją jednak sposoby wzmacniania związku, które sprawdzają się u wielu par. W małżeństwie znaczenie mają bowiem drobne gesty, np.: komplement, świętowanie rocznic, przytulenie, wysłuchanie drugiej strony i pocałunek. Najważniejsze jest, aby ukochana osoba była zawsze na pierwszym miejscu.

Nawyki wzmacniające małżeństwo 

Szczęśliwe pary mają swoje sposoby na pielęgnowanie miłości i chęci bycia razem. Nie chodzi o to, aby obdarowywać się drogimi prezentami, ale o spędzanie razem, chociaż kilku minut w ciągu dnia i okazywać drugiej stronie sympatyczne gesty. Mogą one wzmocnić zdrowie fizyczne i psychiczne. Badania naukowe potwierdziły, że nieudane małżeństwo zwiększa ryzyko depresji, niezdrowych nawyków, chorób układu naczyniowo-sercowego, zaburzeń hormonalnych i zmniejszać odporność. Szczęśliwe małżeństwo poprawia samopoczucie emocjonalne i ogólny stan zdrowia. Jakie są sekrety udanego małżeństwa? Drobne gesty i miłe dla dwojga nawyki bez wątpienia pomagają przetrwać nawet największą burzę. W małżeństwie najważniejsza jest rozmowa – szczęśliwe pary rozmawiają ze sobą tak często, jak mają okazję. Wspólne spacery sprzyjają rozmowie, relaksują i „oczyszczają” głowę ze złych myśli. Sekretem udanego małżeństwa jest dla wielu osób także mentalna monogamia – rezygnacja z emocjonalnej relacji z inną osobą. Nie ma szczęśliwego małżeństwa bez sporów, ale w trakcie kłótni trzeba zachować szacunek do drugiej strony – niedopuszczalne jest obrażanie kogoś i stosowanie przemocy. Małżeństwo nie może istnieć bez przytulania i pocałunków w ciągu dnia, bez wyznania miłości, nawet po kłótni. Psychologowie i seksuolodzy doradzają podejmowanie życia seksualnego przynajmniej raz w tygodniu. Sekretem udanego małżeństwa jest także wykonanie miłego gestu każdego dnia dla drugiej strony, np.: zaparzenia kawy.

Motywowanie drugiej osoby w małżeństwie

Sekretem udanego małżeństwa jest także motywowanie drugiej osoby. W życiu zdarzają się różne sytuacje, sukcesy i porażki. Bardzo ważne jest to, aby w małżeństwie stale wspierać się w każdej chwili, powiedzieć ukochanej osobie „wierzę w Ciebie, dasz radę, będzie dobrze” albo „damy radę”. Pozytytwne motywowanie poprawia samoocenę i wzmacnia związek.  Bardzo ważne jest, aby ukochana osoba wierzyła w sukces męża/żony, wierzyła w lepszą przyszłość, pomogła w pozbieraniu się w trudnych chwilach.

Siła komplementów w związku

Kobiety lubią pięknie wyglądać i jest dla nich ważne, aby mężczyzna pokochał je takimi, jakimi są i dostrzegał urodę, inteligencję, czy osiągnięcia domowe i zawodowe. Mężczyźni również oczekują pochwały i akceptacji ich działań. Powiedzenie komplementu potrafi wprowadzić dobry nastrój przez cały dzień, a nawet może być afrodyzjakiem. Muszą być to komplementy szczerze i wynikające z potrzeby serca.

Umiejętność przyznawania się do błędów w małżeństwie

Nie ma człowieka, który nigdy nie popełnił błędu, nie zrobił niczego złego, nie zranił drugiej osoby. Mąż/żona mają swoje przyzwyczajenia, wady i zalety i mogą popełniać różne błędy. Najważniejsze, aby zawsze przyznać się do błędu, wytłumaczyć swoje postępowanie, przeprosić. Druga strona powinna w takiej sytuacji okazać się wyrozumiałością i przytulić ukochaną osobę. Kłótnie i spory są częścią małżeńskiego życia. Umiejętność przyznania się do błędu wzmacnia związek, sprawia, że ludzie sobie ufają i odkrywają, że razem potrafią przejść przez wiele życiowych burz. Niektóre rzeczy bardzo trudno jest wybaczyć, ale przyznanie się do błędu to pierwszy krok do zgody i wzmacniania związku. Szczerość bez względu na okoliczności i rozmowa o problemach i radościach to klucz do małżeńskiego szczęścia.

Świętowanie rocznic

Wielką siłą wzmacniającą związek jest świętowanie rocznic. To wspominanie wspólnych pięknych chwil, np.: rocznica ślubu, zapoznania się, pierwszej randki. Rocznicę można świętować w dowolny sposób, który jest miły dla obojga, np.: romantyczna kolacja, wyjście do kina, rodzinna wycieczka, przyjęcie dla najbliższych. Ważne jest to, aby razem przygotować świętowanie rocznicy, planować i zrealizować swój plan.  Wspólne przygotowania i świętowanie wzmacniają związek.

Wasze miejsca i tradycje a długie i szczęśliwe małżeństwo

Małżeństwo tworzy rodzinę i swoje tradycje, np.: w kwestii obchodzenie świąt, urodzin, rocznic, czy spędzania czasu w weekendy. Tradycje z rodzinnego domu człowiek pamięta przez całe życie i wciela je do swojej rodziny. Wymaga to kompromisu, ale połączenie zwyczajów z dwóch domów wzmacnia małżeństwo i tworzy ciepłą, domową atmosferę. Warto także powracać do ważnych dla małżonków miejsc, wspominać, opowiadać dzieciom o tych miejscach, pokazywać dawne zdjęcia. Połączenie teraźniejszości i przeszłości buduje rodzinne więzi. 

Jak przeżyć w małżeństwie, żeby nie zwariować?

Psychologowie i pary z długim stażem małżeńskim są zgodni - należy okazywać mężowi/żonie miłość każdego dnia, szanować się, ufać sobie, ale przede wszystkim razem podejmować najważniejsze decyzje i być przy drugiej osobie we wszystkich ważnych momentach życia. Małżeństwo buduje się przez całe życie. Każdy dzień przynosi nowe doświadczenia. Niezwykle ważną rolę w małżeństwie ma celebrowanie rocznic i umiejętność pójścia na kompromis, a także przyznania się do błędu i wzajemnego wybaczania. Nie ma prostej recepty na wzmocnienie związku, ponieważ jest to codzienna praca nad związkiem. Co jest sekretem udanego małżeństwa? Najprostsza odpowiedź – dwoje kochających się ludzi – jeżeli jest miłość, wzajemny szacunek i zaufanie, to z każdej sytuacji życiowej małżeństwo wyjdzie obronną ręką.

Przeczytaj również

...

10.12.2018

Kino plenerowe na weselu

Jak sama nazwa wskazuje kino plenerowe to nic innego jak seans filmowy pod gołym niebem. Historia kina plenerowe sięga lat trzydziestych ubiegłego wieku...


...

29.04.2018

Grawer na obrączkach ślubnych

Obrączki to nieodłączny element każdego ślubu, to także symbol, który od dnia ślubu aż po kres naszych dni towarzyszy nam na serdecznym palcu w codziennym życiu małżeńskim...

...

11.04.2018

5 rzeczy, na których nie warto oszczędzać organizując ślub i wesele

„Nie można w tym dniu oszczędzać na wszystkim” – pomyślicie – pełna zgoda! Na pewnych elementach ślubnej ceremonii oraz weselnej zabawy oszczędzać nie należy…

Media partnerskie