5 nawyków, które od samego początku będą wzmacniać Wasze małżeństwo – Targi Ślubne – Targi Młodej Pary

5 nawyków, które od samego początku będą wzmacniać Wasze małżeństwo

Ślub jak z bajki, narzeczeni przysięgają sobie miłość, szacunek i bycie razem do końca życia. Później przychodzi realne życie i okazuje się, że miłość trzeba pielęgnować każdego dnia. Nawet po wielu latach w odpowiednio pielęgnowany związek nie wkradnie się nuda. Nie ma uniwersalnego sposobu na wzmacnianie małżeństwa. Każda para jest inna i ma swoje doświadczenia. Istnieją jednak sposoby wzmacniania związku, które sprawdzają się u wielu par. W małżeństwie znaczenie mają bowiem drobne gesty, np.: komplement, świętowanie rocznic, przytulenie, wysłuchanie drugiej strony i pocałunek. Najważniejsze jest, aby ukochana osoba była zawsze na pierwszym miejscu.

Nawyki wzmacniające małżeństwo 

Szczęśliwe pary mają swoje sposoby na pielęgnowanie miłości i chęci bycia razem. Nie chodzi o to, aby obdarowywać się drogimi prezentami, ale o spędzanie razem, chociaż kilku minut w ciągu dnia i okazywać drugiej stronie sympatyczne gesty. Mogą one wzmocnić zdrowie fizyczne i psychiczne. Badania naukowe potwierdziły, że nieudane małżeństwo zwiększa ryzyko depresji, niezdrowych nawyków, chorób układu naczyniowo-sercowego, zaburzeń hormonalnych i zmniejszać odporność. Szczęśliwe małżeństwo poprawia samopoczucie emocjonalne i ogólny stan zdrowia. Jakie są sekrety udanego małżeństwa? Drobne gesty i miłe dla dwojga nawyki bez wątpienia pomagają przetrwać nawet największą burzę. W małżeństwie najważniejsza jest rozmowa – szczęśliwe pary rozmawiają ze sobą tak często, jak mają okazję. Wspólne spacery sprzyjają rozmowie, relaksują i „oczyszczają” głowę ze złych myśli. Sekretem udanego małżeństwa jest dla wielu osób także mentalna monogamia – rezygnacja z emocjonalnej relacji z inną osobą. Nie ma szczęśliwego małżeństwa bez sporów, ale w trakcie kłótni trzeba zachować szacunek do drugiej strony – niedopuszczalne jest obrażanie kogoś i stosowanie przemocy. Małżeństwo nie może istnieć bez przytulania i pocałunków w ciągu dnia, bez wyznania miłości, nawet po kłótni. Psychologowie i seksuolodzy doradzają podejmowanie życia seksualnego przynajmniej raz w tygodniu. Sekretem udanego małżeństwa jest także wykonanie miłego gestu każdego dnia dla drugiej strony, np.: zaparzenia kawy.

Motywowanie drugiej osoby w małżeństwie

Sekretem udanego małżeństwa jest także motywowanie drugiej osoby. W życiu zdarzają się różne sytuacje, sukcesy i porażki. Bardzo ważne jest to, aby w małżeństwie stale wspierać się w każdej chwili, powiedzieć ukochanej osobie „wierzę w Ciebie, dasz radę, będzie dobrze” albo „damy radę”. Pozytytwne motywowanie poprawia samoocenę i wzmacnia związek.  Bardzo ważne jest, aby ukochana osoba wierzyła w sukces męża/żony, wierzyła w lepszą przyszłość, pomogła w pozbieraniu się w trudnych chwilach.

Siła komplementów w związku

Kobiety lubią pięknie wyglądać i jest dla nich ważne, aby mężczyzna pokochał je takimi, jakimi są i dostrzegał urodę, inteligencję, czy osiągnięcia domowe i zawodowe. Mężczyźni również oczekują pochwały i akceptacji ich działań. Powiedzenie komplementu potrafi wprowadzić dobry nastrój przez cały dzień, a nawet może być afrodyzjakiem. Muszą być to komplementy szczerze i wynikające z potrzeby serca.

Umiejętność przyznawania się do błędów w małżeństwie

Nie ma człowieka, który nigdy nie popełnił błędu, nie zrobił niczego złego, nie zranił drugiej osoby. Mąż/żona mają swoje przyzwyczajenia, wady i zalety i mogą popełniać różne błędy. Najważniejsze, aby zawsze przyznać się do błędu, wytłumaczyć swoje postępowanie, przeprosić. Druga strona powinna w takiej sytuacji okazać się wyrozumiałością i przytulić ukochaną osobę. Kłótnie i spory są częścią małżeńskiego życia. Umiejętność przyznania się do błędu wzmacnia związek, sprawia, że ludzie sobie ufają i odkrywają, że razem potrafią przejść przez wiele życiowych burz. Niektóre rzeczy bardzo trudno jest wybaczyć, ale przyznanie się do błędu to pierwszy krok do zgody i wzmacniania związku. Szczerość bez względu na okoliczności i rozmowa o problemach i radościach to klucz do małżeńskiego szczęścia.

Świętowanie rocznic

Wielką siłą wzmacniającą związek jest świętowanie rocznic. To wspominanie wspólnych pięknych chwil, np.: rocznica ślubu, zapoznania się, pierwszej randki. Rocznicę można świętować w dowolny sposób, który jest miły dla obojga, np.: romantyczna kolacja, wyjście do kina, rodzinna wycieczka, przyjęcie dla najbliższych. Ważne jest to, aby razem przygotować świętowanie rocznicy, planować i zrealizować swój plan.  Wspólne przygotowania i świętowanie wzmacniają związek.

Wasze miejsca i tradycje a długie i szczęśliwe małżeństwo

Małżeństwo tworzy rodzinę i swoje tradycje, np.: w kwestii obchodzenie świąt, urodzin, rocznic, czy spędzania czasu w weekendy. Tradycje z rodzinnego domu człowiek pamięta przez całe życie i wciela je do swojej rodziny. Wymaga to kompromisu, ale połączenie zwyczajów z dwóch domów wzmacnia małżeństwo i tworzy ciepłą, domową atmosferę. Warto także powracać do ważnych dla małżonków miejsc, wspominać, opowiadać dzieciom o tych miejscach, pokazywać dawne zdjęcia. Połączenie teraźniejszości i przeszłości buduje rodzinne więzi. 

Jak przeżyć w małżeństwie, żeby nie zwariować?

Psychologowie i pary z długim stażem małżeńskim są zgodni – należy okazywać mężowi/żonie miłość każdego dnia, szanować się, ufać sobie, ale przede wszystkim razem podejmować najważniejsze decyzje i być przy drugiej osobie we wszystkich ważnych momentach życia. Małżeństwo buduje się przez całe życie. Każdy dzień przynosi nowe doświadczenia. Niezwykle ważną rolę w małżeństwie ma celebrowanie rocznic i umiejętność pójścia na kompromis, a także przyznania się do błędu i wzajemnego wybaczania. Nie ma prostej recepty na wzmocnienie związku, ponieważ jest to codzienna praca nad związkiem. Co jest sekretem udanego małżeństwa? Najprostsza odpowiedź – dwoje kochających się ludzi – jeżeli jest miłość, wzajemny szacunek i zaufanie, to z każdej sytuacji życiowej małżeństwo wyjdzie obronną ręką.