Wróć do listy artykułów

Blog

14.07.20

Dwie kobiety rozmawiają przy drewnianym stole, popijając kawę.Jak zrobić z teściowej sprzymierzeńca w przygotowaniach do ślubu?

O teściowej krążą różne stereotypy i dowcipy, nie zawsze sprawiedliwe. Tymczasem teściowa to matka drugiej strony: przyszłego męża lub żony i ma prawo brać udział w przygotowaniach ślubnych. Wesele to uroczystość obu stron. Rodzice narzeczonych bardzo często współfinansują organizację wesela i ślubu i dlatego mają prawo mówić o swoich oczekiwaniach i sprowadzać na ziemię przyszłych nowożeńców w kwestiach zbyt wielu drogich atrakcji. Problemem w relacjach przedślubnych jest sytuacja, kiedy rodzice jednej ze stron za bardzo ingerują w przygotowania i narzucają swoją wolę.

Jak uniknąć konfliktu z teściową podczas przygotowań przedślubnych?

Czas przygotowań do ślubu to radość i emocje, ale czasami także konflikty i trudne sytuacje. Poziom stresu jest gigantyczny. Każda osoba zainteresowana tematem – państwo młodzi i ich rodzice, ma swoje zdanie i swoją wizję. Sztuką jest znaleźć kompromis. To marzenia młodych powinny być najważniejsze, bo to ich wyjątkowy dzień i święto. Ślubne przygotowania to zdanie dla przyszłych małżonków, a rodzice powinni wspierać ich i pomóc, jeżeli zajdzie potrzeba. Przyszli małżonkowie wybierają rodzaj uroczystości: cywilna, czy kościelna, zamawiają lokal, czy decydują o kolorze i motywie dekoracji ślubnej.  Przyszła teściowa może zaproponować znany sobie dobry lokal, zespół muzyczny, czy mistrza fotografii. Dobrym pomysłem jest zaproszenie teściowej na makijaż przedślubny, czy poproszenie, aby towarzyszyła wraz z mamą panny młodej i druhną w przymiarce sukni ślubnej, czy w targach ślubnych. Jest to przydatne w dalszym życiu budowanie relacji rodzinnych.

Twoja wizja, a oczekiwania innych

Kobiety mają wizję swojego ślubu niemalże od dziecka. Ślub i wesele to uroczystość dwóch rodzin i trzeba odrobinę zmodyfikować swoją wizję, uwzględniając także marzenia pana młodego. Rodzice, zwłaszcza jeżeli biorą udział w finansowaniu wesela, też mają swoje pomysły lub niekoniecznie zgadzają się na drogie atrakcje. Realizacja marzeń może być powodem konfliktów. Najlepszym sprzymierzeńcem Młodych podczas przygotowań ślubnych jeszcze szczera rozmowa z rodzicami i przekonanie ich do swoich pomysłów. Zasady organizacji wesela zmieniły się przez ostatnie 30 lat.

Rozdziel zadania tak, aby każdy czuł się ważny w przedślubnych przygotowaniach

Ślub i wesele to trudne zadanie logistyczne, wymagające podjęcia wielu decyzji i współpracy narzeczonych i ich rodziców. Obie strony powinny ustalić podział finansowania wesela. Młodzi mogą powierzyć rodzicom zorganizowanie noclegów dla gości, czy transportu uczestników wesela z miejsca ceremonii do sali weselnej. Rodzice mogą również dopilnować przygotowania wystroju sali. Teściowa będzie bardzo zadowolona, jeżeli będzie mogła nadzorować dekorowanie sali i szykowanie menu.

Jak rozwiązywać spory podczas przedślubnych przygotowań?

Nie ma lepszej metody rozwiązywania konfliktów niż rozmowa, zapytanie o radę i powierzenie jakiegoś zadania. Już na początku przygotowań przedślubnych, warto postawić granicę i zaznaczyć, że wesele będzie imprezą, o jakiej marzą nowożeńcy, a nie realizacją wizji rodziców

Bywa, że przyszła teściowa dąży do przejęcia organizacji wesela i decydowania o każdym aspekcie uroczystości, a wręcz narzuca swoją wolę. W takiej sytuacji jednym wyjściem jest wspólne oświadczenie przyszłych nowożeńców, że nie akceptują takich działań i przypomnienie mamie/teściowej, czyim świętem są zaślubiny.

 

Przeczytaj również

...

10.12.2018

Kino plenerowe na weselu

Jak sama nazwa wskazuje kino plenerowe to nic innego jak seans filmowy pod gołym niebem. Historia kina plenerowe sięga lat trzydziestych ubiegłego wieku...


...

29.04.2018

Grawer na obrączkach ślubnych

Obrączki to nieodłączny element każdego ślubu, to także symbol, który od dnia ślubu aż po kres naszych dni towarzyszy nam na serdecznym palcu w codziennym życiu małżeńskim...

...

11.04.2018

5 rzeczy, na których nie warto oszczędzać organizując ślub i wesele

„Nie można w tym dniu oszczędzać na wszystkim” – pomyślicie – pełna zgoda! Na pewnych elementach ślubnej ceremonii oraz weselnej zabawy oszczędzać nie należy…

Media partnerskie