Lista gości weselnych — przygotowanie od A do Z  – Targi Ślubne – Targi Młodej Pary

Lista gości weselnych — przygotowanie od A do Z 

Nadchodzi ten cudowny moment: zaręczyny… i co dalej? Pierwszym etapem w przygotowaniach do ślubu jest stworzenie listy gości weselnych, kolejnym jest rozesłanie zaproszeń ślubnych.  Przyszłe pary młode wybierają zaproszenia, które najbardziej przypadają im do gustu i oddają klimat ceremonii. 

Rodzaje zaproszeń na poszczególne części imprezy

Jednym z najważniejszych kroków jest określenie kto z gości weselnych jest zaproszony na ślub i wesele, a kto jedynie na ceremonię, która odbywa się w kościele. Tego typu zaproszenia nazywa się powiadomieniami o zawarciu związku małżeńskiego. Przyszli małżonkowie powinni wspólnie ustalić, kogo chcą zaprosić na ślub, a z kim chcą bawić się również na zabawie weselnej. Wszystko zależy od narzeczonych, ale zawsze powinna być to ich przemyślana, samodzielna decyzja. Lista weselników jest bardzo istotna podczas planowania ślubu.

Wielkość sali weselnej a liczba gości

Przy wyborze sali weselnej powinniśmy kierować się tym, ile osób zamierzamy zaprosić na wesele. W przypadku większych przyjęć weselnych kluczowym jest wybranie odpowiedniej sali, dostosowanej do ilości gości. Sala powinna być przestrzenna, aby wszystkie zaproszone osoby mogły wygodnie zasiąść do stołu weselnego, a także swobodnie bawić się na parkiecie podczas puszczania muzyki. Dodatkowo należy zadbać o odpowiednią klimatyzację pomieszczenia, gdyż zawsze większa ilość osób w jednym pomieszczeniu wymaga sprawnej klimatyzacji. W przypadku, kiedy zamierzamy zorganizować skromne wesele, sala wówczas nie musi być tak duża, jednak w dalszym ciągu powinna być taka, aby wszystkie osoby mogły swobodnie się po niej poruszać. Sala ta może być kameralna, jednak jej układ powinien być skrupulatnie przemyślany przez narzeczonych, gdyż goście weselni, bez względu na ich ilość, zawsze powinni czuć się komfortowo.

Sposób posadzenia gości na weselu

Metody posadzenia gości na weselu zawsze wzbudzają wiele kontrowersji. Nasuwa się pytanie, jak to zrobić, aby nikogo nie urazić? Przede wszystkim warto pamiętać o sadzaniu jak najbliżej pary młodej świadków oraz najbliższych członków rodziny takich jak: mama, tata czy rodzeństwo. Reszta biesiadników powinna być posadzona tak, aby każdy z członków rodziny czy przyjaciół  czuł się dobrze w swoim towarzystwie. Warto jest pomyśleć o umiejscowieniu osób młodszych z młodszymi, a także seniorów z osobami starszymi, tak, aby każdy z nich miał temat do rozmowy, wynikający z tej samej kategorii wiekowej. Istnieją dwa sposoby na posadzenie gości weselnych: tradycyjny, mówimy o nim, jeśli stoły ustawione są w kształcie litery T, U lub V, bądź nowoczesny, czyli ten,  kiedy na sali ustawione są okrągłe stoły, rozproszone, nietworzące żadnej litery czy wzoru. Wszystko zależy od upodobań pary młodej. Istnieje wiele zasad tworzenia listy  zaproszonych czy sposobów umiejscowienia winietek weselnych na sali. Wiele zależy również od sytuacji, która panuje w rodzinie, czy teściowie jednej bądź drugiej strony tworzą małżeństwo, czy są np. po rozwodzie. Przyszli małżonkowie powinni podejść do tych kwestii instynktownie, by nikt nie został urażony.