Wróć do listy artykułów

Blog

10.07.20

Ozdobione kościelne ławy czekają na gości weselnych przed uroczystością.O czym trzeba pamiętać przed ślubem kościelnym?

Z początkiem czerwca weszły w życie nowe zarządzenia Episkopatu w sprawie zawierania małżeństwa kościelnego. Nie wnoszą one wielkich zmian, jeżeli chodzi o dokumenty potrzebne do ślubu kościelnego. Dłuższy jest jedynie protokół i pojawiają się bardzo intymne pytania, a które odpowiedź może być krępująca dla wielu osób. 

Formalności przy ślubie kościelnym

Ślub kościelny to podniosła uroczystość w ładnej scenerii. Dla wielu par jest to uroczystość związana z wiarą. Oczywiście są też pary, które decydują się na ślub kościelny ze względu na oprawę i tradycję rodzinną. Planując ślub kościelny, trzeba pamiętać, że ma on ściśle określoną formę i nie ma możliwości wyboru, np.: muzyki spoza kanonu liturgicznego. Jest to ceremonia dłuższa niż ślub cywilny. Ślub kościelny oznacza, że młodzi małżonkowie przyjmują na siebie zobowiązania związane z religią, np.: wychowanie potomstwa w wierze.

Dokumenty wymagane do ślubu kościelnego 

Do zawarcia ślubu kościelnego potrzebne są dokumenty następujące dokumenty, np.: dowody osobiste, akty urodzenia, metryczki chrztu – nie starsze niż 3-miesięczne, zaświadczenie o bierzmowaniu, potwierdzenie nauk przedmałżeńskich i odbyciu spotkań w poradni rodzinnej, zaświadczenia o spowiedzi  oraz o wygłoszeniu zapowiedzi. Niektóre parafie wymagają świadectwa nauki religii. Wdowiec lub wdowa muszą mieć akty zgonu poprzedniego małżonka. Rozwodnicy nieposiadający kościelnego unieważnienia małżeństwa nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego w kościele. Na ślub z osobą nieochrzczoną potrzebna jest dyspensa, którą może wydać biskup. O dyspensę występuje wikariusz w imieniu proboszcza parafii.  W Polsce ślub kościelny jest w rzeczywistości ślubem konkordatowym – połączeniem ślubu cywilnego z kościelnym. Oznacza to, że w momencie ceremonii podpisywany jest akt małżeństwa przez nowożeńców i świadków. Taki ślub ma skutki prawne, np.: w postaci powstania wspólnoty majątkowej małżeństwa i wspólnego rozliczania podatkowego. Dlatego oprócz wymienionych dokumentów przyszli małżonkowie muszą udać się przed ślubem do USC i tam dopełnić formalności. Akt małżeństwa do USC zanosi ksiądz. Niektóre pary decydują się na dwie uroczystości: najpierw ślub cywilny, a później kościelny. W taki sytuacji ślub kościelny ma wyłącznie aspekt religijny.

Formalności związane ze ślubem kościelnym

Formalności przed ślubem kościelnym jest więcej niż przy załatwianiu ceremoni cywilnej. Przyszli małżonkowie muszą brać udział w naukach przedmałżeńskich, spotkaniach w poradnii rodzinnej i przystąpić do spowiedzi. Niektóre parafiach mile widziane jest uczestnictwo w różnego rodzaju rekolekcjach i dniach skupienia dla narzeczonych.

Ślub w kościele jest nadal najchętniej wybieraną formą zawarcia małżeństwa. Dopuszczalna jest uroczystość międzywyznaniowa po spełnieniu dodatkowych wymagań i ślub z osobą niewierzącą pod warunkiem zadeklarowania wychowania dzieci w wierze. Przed ślubem trzeba zapytać o warunki nagrywania ceremonii  zaślubin.

 

 

 

Przeczytaj również

...

10.12.2018

Kino plenerowe na weselu

Jak sama nazwa wskazuje kino plenerowe to nic innego jak seans filmowy pod gołym niebem. Historia kina plenerowe sięga lat trzydziestych ubiegłego wieku...


...

29.04.2018

Grawer na obrączkach ślubnych

Obrączki to nieodłączny element każdego ślubu, to także symbol, który od dnia ślubu aż po kres naszych dni towarzyszy nam na serdecznym palcu w codziennym życiu małżeńskim...

...

11.04.2018

5 rzeczy, na których nie warto oszczędzać organizując ślub i wesele

„Nie można w tym dniu oszczędzać na wszystkim” – pomyślicie – pełna zgoda! Na pewnych elementach ślubnej ceremonii oraz weselnej zabawy oszczędzać nie należy…

Media partnerskie