O czym trzeba pamiętać przed ślubem kościelnym? – Targi Ślubne – Targi Młodej Pary

O czym trzeba pamiętać przed ślubem kościelnym?

Z początkiem czerwca weszły w życie nowe zarządzenia Episkopatu w sprawie zawierania małżeństwa kościelnego. Nie wnoszą one wielkich zmian, jeżeli chodzi o dokumenty potrzebne do ślubu kościelnego. Dłuższy jest jedynie protokół i pojawiają się bardzo intymne pytania, a które odpowiedź może być krępująca dla wielu osób. 

Formalności przy ślubie kościelnym

Ślub kościelny to podniosła uroczystość w ładnej scenerii. Dla wielu par jest to uroczystość związana z wiarą. Oczywiście są też pary, które decydują się na ślub kościelny ze względu na oprawę i tradycję rodzinną. Planując ślub kościelny, trzeba pamiętać, że ma on ściśle określoną formę i nie ma możliwości wyboru, np.: muzyki spoza kanonu liturgicznego. Jest to ceremonia dłuższa niż ślub cywilny. Ślub kościelny oznacza, że młodzi małżonkowie przyjmują na siebie zobowiązania związane z religią, np.: wychowanie potomstwa w wierze.

Dokumenty wymagane do ślubu kościelnego 

Do zawarcia ślubu kościelnego potrzebne są dokumenty następujące dokumenty, np.: dowody osobiste, akty urodzenia, metryczki chrztu – nie starsze niż 3-miesięczne, zaświadczenie o bierzmowaniu, potwierdzenie nauk przedmałżeńskich i odbyciu spotkań w poradni rodzinnej, zaświadczenia o spowiedzi  oraz o wygłoszeniu zapowiedzi. Niektóre parafie wymagają świadectwa nauki religii. Wdowiec lub wdowa muszą mieć akty zgonu poprzedniego małżonka. Rozwodnicy nieposiadający kościelnego unieważnienia małżeństwa nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego w kościele. Na ślub z osobą nieochrzczoną potrzebna jest dyspensa, którą może wydać biskup. O dyspensę występuje wikariusz w imieniu proboszcza parafii.  W Polsce ślub kościelny jest w rzeczywistości ślubem konkordatowym – połączeniem ślubu cywilnego z kościelnym. Oznacza to, że w momencie ceremonii podpisywany jest akt małżeństwa przez nowożeńców i świadków. Taki ślub ma skutki prawne, np.: w postaci powstania wspólnoty majątkowej małżeństwa i wspólnego rozliczania podatkowego. Dlatego oprócz wymienionych dokumentów przyszli małżonkowie muszą udać się przed ślubem do USC i tam dopełnić formalności. Akt małżeństwa do USC zanosi ksiądz. Niektóre pary decydują się na dwie uroczystości: najpierw ślub cywilny, a później kościelny. W taki sytuacji ślub kościelny ma wyłącznie aspekt religijny.

Formalności związane ze ślubem kościelnym

Formalności przed ślubem kościelnym jest więcej niż przy załatwianiu ceremoni cywilnej. Przyszli małżonkowie muszą brać udział w naukach przedmałżeńskich, spotkaniach w poradnii rodzinnej i przystąpić do spowiedzi. Niektóre parafiach mile widziane jest uczestnictwo w różnego rodzaju rekolekcjach i dniach skupienia dla narzeczonych.

Ślub w kościele jest nadal najchętniej wybieraną formą zawarcia małżeństwa. Dopuszczalna jest uroczystość międzywyznaniowa po spełnieniu dodatkowych wymagań i ślub z osobą niewierzącą pod warunkiem zadeklarowania wychowania dzieci w wierze. Przed ślubem trzeba zapytać o warunki nagrywania ceremonii  zaślubin.