- 2023-02-13
- Posted by: tmpadm
- Category: Organizacja
Okrągłe rocznice ślubu to okazja do podsumowania dotychczasowego życia małżonków, zastanowienia się nad uczuciami, problemami i dalszym życiem. Codzienność nie zawsze jest romantyczna, częściej bywa trudna, z problemami, ale i chwilami szczęścia. Po wielu latach bycia razem, wychowywania dzieci i pracy, uczucia mogą odrobinę przygasać. Z drugiej strony małżonkowie wiele razem przeszli i chcą uczcić w nietypowy sposób kolejną rocznicę. Ciekawym i niestandardowym pomysłem jest odnowienie przysięgi małżeńskiej.
Przysięgać miłość tej samej osobie drugi raz
Przysięga małżeńska zmienia życie człowieka na zawsze – dwoje kochających się ludzi zaczyna wspólną drogą małżeńską. Lata mijają, życie doczy się z dnia na dzień. Po latach związku para dochodzi do wniosku, żeby uczcić rocznicę ślubu nietypowo – odnowieniem przysięgi małżeńskiej i jeszcze raz potwierdzić miłość i chęć bycia razem. Przygotowania do odnowienia przysięgi są tak samo emocjonujące, jak organizacja wesela. To okazja, żeby spędzić więcej czasu ze sobą. Wiadomo, że wspólne działanie zbliża do siebie ludzi. Odnowienie przysięgi małżeńskiej to sposób na rozbudzenie lekko zapomnianych uczuć i odparcie rutyny dnia codziennego.
Kiedy odnawiamy przysięgę małżeńską?
Odnowienie przysięgi małżeńskiej jest możliwe w dowolnym momencie życia. Najczęściej pary decydują się na ten krok przy okazji okrągłej rocznicy ślubu, np.: 10-tej, 15-tej, 25-tej, 50-tej. Po latach można utwierdzić się w swoich uczuciach, wyznać miłość w towarzystwie wyjątkowych osób – dzieci, a nawet wnuków. To piękna rodzinna i bardzo wzruszająca uroczystość, która pokazuje młodym ludziom, jak wielką wartością w życiu jest przysięga małżeńska.
Gdzie można odnowić przysięgę małżeńską?
Odnowienie przysięgi małżeńskiej może mieć charakter oficjalnej uroczystości świeckiej – odbywającej się w Urzędzie Stanu Cywilnego lub religijnej, która ma miejsce podczas mszy. W kościele katolickim takie uroczystości odprawiane są z okazji Dnia Świętej Rodziny. Wtedy w trakcie mszy kilka par odnawia swoją przysięgę. Osoby, które chciałby ponownie złożyć przysięgę małżeńską w Urzędzie Stanu Cywilnego, muszą dowiedzieć się, czy w danym urzędzie jest to możliwe. Większość urzędów organizuje uroczystości odnowienia przysięgi małżeńskiej z okazji 50-tej rocznicy ślubu. Coraz częściej organizowane są takie uroczystości niezależnie od stażu małżeńskiego. Jeżeli para chce, może zorganizować prywatną uroczystość dla rodziny i przyjaciół w dowolnym miejscu, np.: ogrodzie, restauracji, statku, hotelu bez obecności urzędnika lub duchownego.
Praktyczne wskazówki
Po uroczystości można zorganizować przyjęcie, nawet coś w rodzaju wesela. Teksty odnowienia przysięgi dostępne są w internecie, na stronach portali ślubnych.
Odnowienie przysięgi małżeńskiej to romantyczna chwila – kochający się ludzie jeszcze raz przysięgają sobie miłość i wspólne życie – nadal chcą tworzyć rodzinę i pokazują młodszym członkom rodziny, że wspólne życie przez wiele lat może być wspaniałe.