- 2023-02-13
- Posted by: tmpadm
- Category: Organizacja
Decyzja o tym, że młodzi ludzie zamierzają razem iść przez życie, jest radosną informacją dla rodziny i przyjaciół. Ślub i wesele to nie tylko piękne przygotowania, wybieranie strojów ślubnych, rozsyłanie zaproszeń, wybieranie dekoracji sali, ale także koszty, które trzeba pokryć. Zetknięcie się z finansami na dużą skalę często jest sprawdzianem dla związku narzeczonych, czy potrafią rozmawiać o pieniądzach, podejmować decyzję w tej kwestii, wyznaczać limity finansowe na określone elementy wesela.
Jak tradycyjnie dzielimy się kosztami wesela?
Rozmowy o pieniądzach nigdy nie należą do łatwych. Omawiając koszty wesela, trzeba brać pod uwagę sytuację finansową rodzin obu stron i oczekiwania narzeczonych. Niestety, bywa, że z powodów finansowych młoda para musi zmienić swoją wizję wesela. Eksperci od organizacji wesel sugerują, aby nie oszczędzać na stroju pary młodej, kamerzyście, usługach fotograficznych, oprawie muzycznej, sali weselnej i obrączkach. Szczegółowe porady na ten temat można przeczytać na w naszym wpisie poświęconym wydatkom weselnym, na których nie warto oszczędzać. Koszt organizacji ślubu i wesela można podzielić tradycyjnie. Jeszcze kilkanaście lat temu podział kosztów wesela był jasny: rodziny panny młodej organizowała lokal (swoje mieszkanie, dom, ogród lub salę w najbliższej okolicy) i jedzenie, kamerzystę, fotografa, suknię kobiety, zaproszenia, wystrój sali i miejsca ślubu. Rodzina pana młodego finansowała alkohol, strój mężczyzny, kwiaty dla panny młodej, obrączki, oprawę muzyczną, transport gości i młodej pary. Przedstawiony podział kosztów zazwyczaj był większy dla panny młodej.
Koszty wesela a tradycja
Przedstawiony powyżej podział to tradycja, od której dzisiaj odchodzi się na rzecz bardziej racjonalnego podziału kosztów wesela. Jedynie, co zostało z tego podziału, to płacenie pana młodego za obrączki i alkohol oraz oddzielne płacenie za stroje ślubne. Obecnie panna młoda sama wybiera bukiet, a lokalu szuka para wspólnie.
Koszty wesela a możliwości finansowe rodzin i młodych
W dzisiejszych czasach ekonomia bierze górę nad tradycją. Rodziny narzeczonych spotykają się po zaręczynach i ustalają kosztorys wesele. Koszt organizacji ślubu i wesela najczęściej dzielony jest pół na pół, np.: po równo koszty jedzenia, alkoholu, zespołu, czy dodatkowych atrakcji. Najpierw podlicza się wszystkie koszty i dzieli na połowę. Obecnie rodzice jedynie dokładają się do wesela, para młoda bierze znaczną część kosztów na swoje barki, co jest dla nich dobrym sprawdzianem zarządzania finansami.
Nowoczesne podejście do organizacji ślubów i wesela
Rodziny często ustalają koszty wesela w zależności od liczby gości i każda strona płaci za swoich uczestników imprezy ślubnej. Jest to racjonalne i sprawiedliwe podejścia. Do tych kosztów trzeba doliczyć stylizacje panny młodej/pana młodego, obrączki, opłatę za ślub , muzyczną, fotografa/ kamerzystę. Podział kosztów dotyczących jedzenia i picia oraz zakwaterowania odbywa się proporcjonalnie do liczby gości, a pozostałe koszty organizacji ślubu i wesela dzielone są po równo.
Eksperci od organizacji ślubów polecają kilka modeli dzielenia się kosztami wielkiej imprezy. Rodziny decydują, który z tych wariantów jest dla nich najlepszy. Ważne, aby dokładnie zaplanować wesele i zorientować się w kosztach, a potem omawiać wszystkie kwestie finansowe.