Savoir-vivre gości weselnych — ślubne ABC osoby zaproszonej – Targi Ślubne – Targi Młodej Pary

Savoir-vivre gości weselnych — ślubne ABC osoby zaproszonej

Para młoda zaprasza gości weselnych, aby towarzyszyli im w uroczystości ślubnej i na weselu. Listę gości młodzi zwykle ustalają wspólnie, czasami przy głosie doradczym rodziców. Ślub i wesele mają swoje zasady, do których powinni dostosować się goście. Para młoda zaprasza uczestników zaślubin i przyjęcia osobiście, ewentualnie wysyła zaproszenie pocztą za potwierdzeniem nadania. Obowiązkiem zaproszonych gości jest dostosować się do prób zakochanych – jeżeli w zaproszeniu nie ma wzmianki o dzieciach, to znaczy, że wesele jest dla dorosłych. Zaproszenie jedynie na ślub to jasny komunikat, że wesele przeznaczone jest dla najbliższej rodziny.

Savoir-vivre gości weselnych 

Obowiązkiem osoby zaproszonej jest odpowiedzieć na zaproszenie i potwierdzić przybycie/lub odmówić uczestnictwa w terminie wyznaczonym przez gospodarzy. Jeżeli para młoda nie chce kwiatów, tylko prosi o wino lub przekazanie pieniędzy przeznaczonych na kwiaty na cel charytatywny, to należy spełnić taką prośbę. Panie nie powinny ubierać na wesele kreacji w kolorze czarnym (jest to barwa smutna, kojarzona z pogrzebem) lub białym we wszystkich odmianach- to kolor zarezerwowany dla panny młodej. Kreacje kobiet powinny być w barwach pastelowych, bez nieodpowiednich napisów. Niewskazane są sukienki mini. Od mężczyzn wymaga się garnituru. Dzieci należy ubrać elegancko – garniturki w wersji mini lub koszula i spodnie garniturowe to minimum dla chłopca. Dziewczynki powinny być ubrane w eleganckie sukienki.

O czym pamiętać przed ślubem?

Goście weselni powinni pamiętać o zakupie prezentu, odpowiednich kreacjach i punktualnym przybyciu na uroczystość ślubną.

Goście weselni podczas uroczystości

Niezależnie od miejsca uroczystości obowiązuje zasada wyłączenia lub wyciszenia telefonów. Do kościoła najpierw wchodzą goście. Pierwsze ławki zarezerwowane są dla rodziny, dalsze rzędy dla reszty uczestników ceremonii. Osoby niewierzące nie muszą się modlić, ale powinny uszanować miejsce kultu i uroczystość. W USC najpierw wchodzi para, a później goście. Po ceremonii w obu miejscach panuje zasada, że najpierw wychodzą nowożeńcy ze świadkami.  Życzenia najpierw składają rodzice, dziadkowie i rodzeństwo, a później pozostali weselnicy. Goście weselni powinni sprawnie dostać się na miejsce przyjęcia – młoda para często wynajmuje środek transportu. Nietaktem jest przyjście na samo wesele, bez udziału w zaślubinach.

Goście weselni w trakcie imprezy

W czasie imprezy obowiązuje kilka uniwersalnych zasad zachowania się gości weselnych. Pierwszy taniec należy do nowożeńców, a goście weselni nie mogą się do niego dołączyć – powinni go obserwować i pilnować dzieci, aby nie przeszkadzały tańczącym. Nie wolno bawić w odbijanego, gdy panna młoda lub pan młody tańczą z którymś z rodziców. Żelazną zasadą obowiązującą gości weselnych jest umiar w piciu alkoholu, który na weselu jest nielimitowany. Gość weselny nie może dopuścić do sytuacji, kiedy jego zachowanie pod wpływem alkoholu staje się żenujące. Uczestnicy wesela nie powinni krytykować muzyki (nawet ludowych przyśpiewek, które są obecne na weselu). Obowiązkiem gości weselnych jest udział w jak największej liczbie zabaw i tańców.

Wesele to najważniejszy dzień dla nowożeńców, do którego przygotowywali się przez długi czas. Goście weselni powinni im towarzyszyć w celebrowaniu ich szczęścia i dobrze bawić się z parą młodą.