Ślubne savoir vivre młodej pary – Targi Ślubne – Targi Młodej Pary

Ślubne savoir vivre młodej pary

Dbałość o samopoczucie gości weselnych – czy jako para młoda jesteście na to gotowi? O jakich zasadach grzeczności musicie pamiętać?

Układanie listy gości, wręczanie zaproszeń, usadowienie uczestników wesela, przyjmowanie życzeń, dbałość o pozytywną atmosferę przyjęcia – obowiązków młodej pary jest naprawdę sporo. Nic dziwnego, że większość narzeczonych odczuwa stres związany z socjalną stroną organizacji przyjęcia. 

Obowiązki młodej pary wobec rodziców

W tradycji staropolskiej to rodzice państwa młodych są gospodarzami przyjęcia. Jeśli hołdujecie tej zasadzie – a rodzice partycypują w kosztach wesela – musicie opracować wspólnie listę zaproszonych gości. Uwzględnić należy m.in. dalszych krewnych, znajomych lub współpracowników rodziców, nawet wtedy, gdy nie spotkaliście się osobiście. Powyższej zasady nie macie obowiązku uwzględnić, gdy planujecie opłacić wszystkie koszty uroczystości. Pomimo tego warto zawsze upewnić się, czy rodzice chcieliby zobaczyć na przyjęciu np. zaufanego znajomego, przyjaciółkę lub dawno niewidzianą krewną. 

Tradycyjne funkcje rodziców państwa młodych:

  • reprezentują swoje dzieci, w ich imieniu witają i żegnają gości weselnych,
  • biorą udział w tradycyjnym obrzędzie „błogosławieństwa młodej pary”,
  • jako pierwsi składają życzenia młodej parze,
  • zasiadają wraz z dziećmi przy głównym stole,
  • dbają o dobre samopoczucie gości,
  • podczas obrzędu oczepin odbierają podziękowania – najczęściej z symbolicznym prezentem – od świeżo zaślubionej pary.

Młoda para a goście weselni

Jedno z najbardziej wymagających zadań młodej pary to zapewnienie gościom przyjemnej atmosfery i rozrywki dostosowanej do gustów zgromadzonych. O poziomie trudności zadania przekonała się niejedna para próbująca zamówić idealną oprawę muzyczną czy skomponować jadłospis, który spotka się z ogólną aprobatą. Parom stresującym się nadmiarem obowiązków wedding planerzy radzą postawę otwartości. Jako para młoda musicie być po prostu dostępni i otwarci na komunikację. 

O ile to możliwe pamiętajcie, aby koniecznie:

  • wręczać każde zaproszenie na ślub osobiście,
  • zapraszać pełnoletnich członków rodziny i znajomych z osobą towarzyszącą,
  • pytać gości, czy będą wymagać dojazdu lub noclegu,
  • przywitać każdego osobiście i podziękować za przybycie,
  • usadowić gości – szczególnie bliską rodzinę – biorąc pod uwagę m.in. ich wzajemne sympatie i ewentualne animozje,
  • porozmawiać z każdym z gości w trakcie przyjęcia i zapozować do wspólnego zdjęcia, 
  • pożegnać osobiście każdego uczestnika imprezy – opcja dodatkowa to wręczenie drobnego upominku,
  • na prośbę gościa udostępnić nagranie ślubu lub plik z sesją fotograficzną z przyjęcia.

O czym nowożeńcy nie mogą zapomnieć?

Otwartość, pozytywne nastawienie i komunikacja to podstawa. Pisaliśmy już o roli rodziców – równie ważni są świadkowie, starostowie, Wasze rodzeństwo, seniorzy rodziny i osoby zaangażowane w organizację wesela. Nie zapominajcie o podziękowaniach i drobnych upominkach świadczących o Waszej pamięci. 

W dobrym tonie jest zadbanie o atrakcje dla dzieci zaproszonych na przyjęcie. Jeśli nie chcecie, aby się nudziły, możecie zamówić usługę weselnych animacji dla najmłodszych. Pamiętajcie, aby umożliwić gościom bezpieczny dojazd do domu – przyda się zamówienie transportu lub kilku dedykowanych kierowców. Nie zapominajcie także o zapewnieniu noclegu gościom dojeżdżającym.