Ukryte koszty wesela – nie daj się zaskoczyć! – Targi Ślubne – Targi Młodej Pary

Ukryte koszty wesela – nie daj się zaskoczyć!

Wesele kosztuje. Wie kto każda para, która podejmuje decyzję o ślubie. Z powodów kosztów wesela narzeczeni wyznaczają dość odległe terminy ślubów. Rodzice mogą dołożyć się finansowo do wesela, ale nie mają takiego obowiązku.  Jeżeli już zdecydują się pomóc młodym, to bywa, że chcą mieć wpływ na wybór gości, czy atrakcji na weselu, a to rodzi rodzinne konflikty. Para, która planuje ślub, powinna brać pod uwagę całość kosztów, w tym koszty ukryte, które często ujawniają się w toku przygotowań.

10 ukrytych kosztów wesela

Koszt ukryty wesela to finansowa, dość nieprzyjemna niespodzianka, dodatkowa opłata niebędąca kluczową w całkowitej kwocie produktu lub usługi. Niestety wpływa na podwyższenie końcowej ceny, którą uiścić ma usługobiorca / klient. Wiąże się z zamówieniem usługi lub produktu z odroczoną płatnością. Młode pary często nie przewidują dodatkowych kosztów, nie pytają o nie, a potem przeżywają zaskoczenie, kiedy widzą fakturę. Najwięcej ukrytych kosztów wesela czai się w sali weselnej. Cena za talerzyk to dopiero początek wydatków. Płatne są pokrowce na krzesła, wniesienie alkoholu i podanie go przez obsługę, szampan na powitanie gości, talerzyk dla kamerzysty lub zespołu. Lokale naliczają opłatę eksploatacyjną za parkiet do tańca i miejsca parkingowe. Od razu trzeba zapłacić za ewentualne szkody, sprzątanie po weselu, organizację kącika dla dzieci, nocleg młodej pary (o ile jest taka możliwość). Przedłużenie przyjęcia to też dodatkowe koszty wesela.

Ukryte koszty związane z ceremonią

Najpopularniejszymi ukrytymi kosztami przy ślubie kościelnym są: cena dekoracji kościoła, koszt organisty, rozłożenia dywanu, sprzątania po ślubie. Popularna „co łaska” to opłata za mszę ślubną. Płatne są również zapowiedzi, nauki przedmałżeńskie i odpis aktu chrztu. Osoby biorące ślub poza swoją parafią muszą otrzymać licencję – dokument stwierdzający o braku przeciwwskazań do ślubu, co jest płatne. W przypadku ślubu cywilnego dodatkowym kosztem jest ślub w plenerze, poza urzędem. Oprócz opłaty urzędowej trzeba liczyć się z kosztami wynajęcia przestrzeni i jej właściwe przygotowanie.

Ukryte koszty wesela związane z przyjęciem

W zasadzie każda sala ma swoje ukryte koszty wesela. Część pobierze opłatę za kącik dla najmłodszych, inna sala za klimatyzację i zapalenie dodatkowego oświetlenia oraz za dodatkowych kelnerów. O dodatkowe ukryte koszty wesela najlepiej pytać w momencie szukania sali. Właściciel powie, za jakie usługi nalicza dodatkowe opłaty.

Koszty wesela, które trudno przewidzieć

Organizując wesele, nie można oszczędzać na wszystkim. Nie jest polecane kupowanie najtańszych obrączek czy strojów ślubnych. Warto poczytać więcej o elementach wesela, na których nie oszczędzać.

Niestety, wiele kosztów potrafi zaskoczyć, np.: wynagrodzenie stylisty, czy osoby pomagającej w organizacji wesela.  Właściciele sali weselnej zaskakują młode pary kosztami udostępnienia parkietu to tańca czy opłatą klimatyczną.

Aby uniknąć niespodzianek, warto o ukryte koszty zapytać znajomych, którzy brali niedawno ślub i założyć w kosztorysie nieprzewidziane wydatki. Organizując ślub, trzeba patrzeć w przyszłość – wesele nie powinno oznaczać zadłużenia się ponad miarę. Ślub to dopiero początek drogi życiowej małżeństwa, a problemy finansowe mogą być powodem konfliktów w związku.