Wróć do listy artykułów

Blog

23.03.20

Na drewnianej ławce leży bukiet ślubny z kwiatów zebranych na łące.Wesele zero waste — czy to możliwe?

Bez odpadów, zbędnych opakowań, z minimalną ilością zakupów – czy wesele zero waste ma szansę stać się popularnym, polskim trendem? 

Wyzwania organizacji wesela w duchu zero waste

Nie będziemy ukrywać – organizacja ślubnej uroczystości w duchu ekologicznym nie jest łatwa, ale poniesiony trud z pewnością się Wam zwróci. Wśród kluczowych wyzwań możemy wskazać trzy główne kwestie, które warto przemyśleć:

Zamień jednorazowe na wielorazowe

Przemyślcie, które elementy z przedślubnej listy zakupów możecie wykreślić. Jeśli jest to produkt typu „must have”, weźcie pod uwagę dwie opcje – wypożyczenie lub samodzielne wykonanie. Prostym przykładem jest ślubna suknia czy garnitur pana młodego – ubrania, które można odkupić, a po uroczystości… ponownie sprzedać. Opcja alternatywna? Zachowanie nowych ubrań, przerobienie ich i ponowne wykorzystanie np. w roli eleganckich strojów galowych. 

Niepotrzebnych odpadów możecie uniknąć prosząc gości o rezygnację z upominków kwiatowych. Nawet najpiękniejsze wiązanki przetrwają zaledwie przez kilka dni. Podobny los czeka kwiatowe dekoracje w kościele lub domu weselnym. Chyba, że… zamienicie je na doniczki z żywymi kwiatami, które potem trafią do Waszego domowego ogródka.

Zaproszenia, girlandy, ozdoby – unikniecie marnotrawstwa materiałów, decydując się np. na dekoracje z ekologicznego papieru lub wypożyczenie gotowych zestawów ozdób. Możecie też dać upust kreatywności i wybrać samodzielne przygotowanie oprawy ślubu zero waste w stylu DiY.

Zaraź swoich gości ideą wesela zero waste

Wykorzystajcie wesele zero waste jako pretekst do zainspirowania gości stylem ekologicznym. Możecie zacząć od estetycznych zaproszeń w stylu eko wykonanych np. z papieru z makulatury. Ciekawą opcją może być zachęcenie gości do rezygnacji z kwiatów i drobnych upominków na rzecz darowizny na szczytny cel. Oryginalnym trendem na Zachodzie jest np. wspólne sadzenie drzewek przez młodą parę i weselnych gości. Zero waste to także ograniczenie ilości prezentów, które nierzadko okazują się niepotrzebne. Zamiast tego warto wykorzystać praktyczny trend, czyli prośbę o datki pieniężne lub datek na cele charytatywne.

Przeczytaj również

...

10.12.2018

Kino plenerowe na weselu

Jak sama nazwa wskazuje kino plenerowe to nic innego jak seans filmowy pod gołym niebem. Historia kina plenerowe sięga lat trzydziestych ubiegłego wieku...


...

29.04.2018

Grawer na obrączkach ślubnych

Obrączki to nieodłączny element każdego ślubu, to także symbol, który od dnia ślubu aż po kres naszych dni towarzyszy nam na serdecznym palcu w codziennym życiu małżeńskim...

...

11.04.2018

5 rzeczy, na których nie warto oszczędzać organizując ślub i wesele

„Nie można w tym dniu oszczędzać na wszystkim” – pomyślicie – pełna zgoda! Na pewnych elementach ślubnej ceremonii oraz weselnej zabawy oszczędzać nie należy…

Media partnerskie