Wróć do listy artykułów

Blog

02.06.20

Podano na stół wykwintny obiad weselny z kurczakiem, ziemniakami, zwijaną kapustą w czerwonym sosie pomidorowym.Weselne menu – tradycyjne czy nowoczesne?

Organizacja wesela nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza jeżeli chodzi o przygotowanie jedzenia. Bez znakomitej kuchni nie ma dobrego wesela. Nie jest wskazane zbytnie eksperymentowanie z jedzeniem, ponieważ goście mogą mieć różny gust  kulinarny od młodej pary i niekoniecznie może im smakować kuchnia wegańska, czy tajska. Każda z sal ma swoje propozycje na weselne menu. Idealne menu powinno zawierać potrawy tradycyjne oraz nietypowe.

Czego nie może zabraknąć w weselnym menu?

Wesele ma swoją tradycję kulinarną. Ludzie mają różne smaki, więc nie da się zadowolić wszystkich. Dlatego bardzo ważne jest, aby weselne menu było urozmaicone i zawierało przynajmniej część tradycyjnych potraw, np.: rosół, rolady, Strogonow, kluski śląskie, flaczki lub bigos nad ranem. Nie może zabraknąć wyboru mięs i wędlin. Nawet jeżeli młoda para na co dzień wybiera wegetarianizm, to musi brać pod uwagę gust gości i zamówić mięso. W przeciwnym wypadku goście będą czuli niedosyt i uznają, że weselne jedzenie było źle przygotowane. Warto przygotować jakieś danie bezmięsne dla gości wegetarian. Dla gości najważniejsze, aby weselne jedzenie było cały czas na stole, a obiad był podany wkrótce po przybyciu gości i powitaniu młodej pary.

Na stole leży dodatek do dań w postaci mixu sałat dla wegetarian na weselu.

Elementy tradycyjnego weselnego menu, które nigdy nie wyjdą z mody

Jedzenie na weselu ma swoje żelazne potrawy, które pomimo zmieniających się gustów i wprowadzania nowoczesnych potraw przetrwały i w zasadzie trudno sobie bez nich wyobrazić weselne przyjęcie. Nieśmiertelny okazał się rosół. Na  podium popularnych potraw sprawdza się rolada i danie z drobiu, np.: kotlet drobiowy nadziewany pieczarkami. Kluski od zawsze miały swoje miejsce na przyjęciach weselnych. Kapusta zasmażana lub surówka z kiszonej lub czerwonej kapusty to także klasyk weselnego menu. Po północy na stołach goszczą barszcz z krokietem, flaki lub bigos. Zawsze musi się znaleźć miejsce na klasyczne sałatki i półmisek wędlin.

Nowoczesne weselne menu

Wesele to znakomita okazja do spróbowania czegoś nowoczesnego, innego, odmiennego od codziennego jedzenia. Młode pary urozmaicają stół weselny ciekawymi przekąskami, np.: słonymi tartami, owocami morza, czy nietypowymi sałatkami, np.: sałatką w muszlach makaronowych, czy camembert na ciepło z żurawiną, deską serów, czy sałatką grecką. Pojawiają się nietypowe desery. Nowoczesne jedzenie na weselu jest znakomitym dodatkiem do dań tradycyjnych i doskonale uzupełnia weselną kuchnię. To próba pogodzenia różnych gustów kulinarnych.

Na weselu podano puchary z krewetkami i innymi owocami morza, które urozmaicą każde weselne menu.

Weselne jedzenie, które kochają wszyscy

Najważniejszy na przyjęciu jest tort weselny – pięknie ozdobiony, pokrojony przez nowożeńców. Smak tortu kochają wszyscy goście. Polacy uwielbiają kluski, bigos i sałatki. Obcokrajowcy chętnie próbują polskich potraw na weselach i najczęściej wyrażają się z uznaniem o polskim weselnym menu. Warto postawić na klasykę i jednocześnie zaproponować coś nowego, nietypowego.

Jak zorganizować jedzenie na weselu? Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na różnorodność tak, aby każdy gość znalazł coś dla siebie i był zadowolony, choć z jednej potrawy. Wesele jest udane wtedy, jeżeli nowożeńcy i goście wychodzą z przyjęcia szczęśliwi i najedzeni.

Przeczytaj również

...

10.12.2018

Kino plenerowe na weselu

Jak sama nazwa wskazuje kino plenerowe to nic innego jak seans filmowy pod gołym niebem. Historia kina plenerowe sięga lat trzydziestych ubiegłego wieku...


...

29.04.2018

Grawer na obrączkach ślubnych

Obrączki to nieodłączny element każdego ślubu, to także symbol, który od dnia ślubu aż po kres naszych dni towarzyszy nam na serdecznym palcu w codziennym życiu małżeńskim...

...

11.04.2018

5 rzeczy, na których nie warto oszczędzać organizując ślub i wesele

„Nie można w tym dniu oszczędzać na wszystkim” – pomyślicie – pełna zgoda! Na pewnych elementach ślubnej ceremonii oraz weselnej zabawy oszczędzać nie należy…

Media partnerskie