Wróć do listy artykułów

Blog

07.08.20

Na ozdobnym papierze widnieją ręcznie napisane, elegancko prezentujące się słowa przysięgi małżeńskiej.Własna przysięga małżeńska — tylko w urzędzie stanu cywilnego? 

Treść przysięgi małżeńskiej, składanej zarówno przed ołtarzem, jak i przed urzędnikiem, jest znana wszystkim planującym ślub. Niewiele osób wpada jednak na pomysł zmiany jej treści, jednak jak się okazuje, jest to możliwie. Przyrzeczenie sobie miłości i wierności może mieć wybraną przez was formę. Własna przysięga małżeńska stała się powszechna w szczególności jeśli chodzi o śluby humanistyczne. To idealny pomysł dla par, które wychodzą poza sztywne schematy.

Jak brzmi przysięga małżeńska i jaka jest jej historia? 

W doktrynie katolickiej każde małżeństwo jest historią wielkiej miłości między mężczyzną a kobietą. To najbardziej zdumiewająca forma przyjaźni i największe święto radości, jakie jest możliwe w relacjach międzyludzkich na tej ziemi. Słowo "ja" ma tu kluczowe znaczenie. Oznacza ono, że to właśnie ja biorę ciebie za żonę czy za męża. Tak silne zaakcentowanie tego słowa nie jest tu czymś przypadkowym i nie ma nic wspólnego z egocentryzmem. Ma za to wiele wspólnego z odpowiedzialnością!

Gdzie możemy pokusić się o swoje słowa przysięgi? 

Należy podkreślić, że przyszli małżonkowie są zobowiązani do wygłoszenia podstawowej przysięgi małżeńskiej i dopiero później mogą pokusić się o dodanie własnej treści. W Urzędzie Stanu Cywilnego przysięga małżeńska nie jest zbyt romantyczna, więc warto po niej pokusić się o własne słowa przysięgi. Organizując ślub humanistyczny, mamy ułatwione zadanie, gdyż ślub ten polega głównie na wyrażeniu swojej miłości poprzez jej własną treść. W kościele wypowiadana przysięga jest bardziej romantyczna, ponieważ przyrzeka się miłość aż do grobowej deski. Z tego względu księża nie są zbyt entuzjastycznie nastawieni do par, które wychodząc z własną inicjatywą, choć nie jest to nagminne. Zdarza się, że księża nie oponują temu, by możliwe było wypowiedzenie treści własnej przysięgi małżeńskiej.

Własna treść przysięgi małżeńskiej — co może zawierać?

Własna treść przysięgi małżeńskiej powinna zawierać słowa, które mówią o łączącym Was uczuciu. W słowach tych możecie zawrzeć również historię Waszego związku. Tego typu przysięga jest bardzo wzruszająca, powinna mieć jak najwznioślejszy charakter. Własna przysięga małżeńska powinna być taktowna, za to jej forma zależy tylko od Was. Przemowa ta może mieć formę poetycką, romantyczną, patetyczną, ważne by było godne w stosunku do sakralnego miejsca, gdzie się ją wypowiada. 

 

 

 

 

Przeczytaj również

...

10.12.2018

Kino plenerowe na weselu

Jak sama nazwa wskazuje kino plenerowe to nic innego jak seans filmowy pod gołym niebem. Historia kina plenerowe sięga lat trzydziestych ubiegłego wieku...


...

29.04.2018

Grawer na obrączkach ślubnych

Obrączki to nieodłączny element każdego ślubu, to także symbol, który od dnia ślubu aż po kres naszych dni towarzyszy nam na serdecznym palcu w codziennym życiu małżeńskim...

...

11.04.2018

5 rzeczy, na których nie warto oszczędzać organizując ślub i wesele

„Nie można w tym dniu oszczędzać na wszystkim” – pomyślicie – pełna zgoda! Na pewnych elementach ślubnej ceremonii oraz weselnej zabawy oszczędzać nie należy…

Media partnerskie