Wróć do listy artykułów

Blog

15.03.20

Nazwisko wydrukowane na skórzanym notesie.Czy trzeba zmieniać nazwisko po ślubie? — za i przeciw 

Dlaczego warto zmienić nazwisko po ślubie, kiedy możemy pozostać przy własnym, a komu zaleca się nazwiska dwuczłonowe? Przed rozważeniem Waszego „za” i „przeciw” przypomnijmy podstawowe informacje na temat obowiązków administracyjnych czekających młodą parę.

Nazwisko po ślubie – czy wiecie, że:

Plusy zmiany nazwiska po ślubie

Za zmianą przemawia przede wszystkim tradycja. Przyjęcie nazwiska męża oznaczało dawniej – ale i obecnie – wejście do jego rodziny. Zmiana nazwiska ma też znaczenie symboliczne. Dla wielu par oznacza początek nowej drogi i „połączenie sił”. Opcja wprowadzenia zmiany jest odbierana pozytywnie przez kobiety, którym nazwisko męża wydaje się bardziej atrakcyjne – jest np. krótsze niż nazwisko panieńskie, łatwiejsze w wymowie lub niesie dodatkowe, pozytywne znaczenie.

Wizytówki z aktualnym nazwiskiem leżą na biurku obok drewnianego pudełka.

Wady i wyzwania związane ze zmianą nazwiska po ślubie 

Dla wielu kobiet podstawowym utrudnieniem związanym ze zmianą nazwiska są względy praktyczne. Konieczność wymiany podstawowych dokumentów – dowód osobisty, paszport, prawo jazdy – bywa nie tylko kosztowna, ale może też utrudnić codzienną pracę. Długie, skomplikowane nazwisko dwuczłonowe bywa również problematyczne np. w trakcie wypełniania dokumentów. 

W niektórych przypadkach argumentem „przeciw” nazwiskom dwuczłonowym jest ich nietypowe, dwuznacznie brzmiące lub trudne do wymówienia brzmienie. Część kobiet decyduje się na zachowanie nazwiska ze względów biznesowych – mowa m.in. o osobach, które stworzyły rozpoznawalną markę lub posiadają dorobek naukowy. Nazwisko to wyraz naszej tożsamości i może wpływać na rozpoznawalność w danej branży.

Wasze osobiste za i przeciw

Decyzja o zmianie lub pozostaniu przy własnym nazwisku należy tylko i wyłącznie do Was. Polskie prawo zapewnia pod tym względem obydwu małżonkom równouprawnienie i dość szeroki wybór opcji. W razie wątpliwości macie też szansę na wprowadzenie zmian już po ślubie. Wasze rodziny mogą mieć obiekcje, ale to Wy podjęliście decyzję o związku i wejściu na nową drogę. Pod takim nazwiskiem, jakie wydaje Wam się najbardziej odpowiednie.

A o innych zagwostkach, z jakimi zmagają się głównie panie, przeczytacie w artykule Czego boimy się przed ślubem? Najczęstsze obawy panny młodej.

Przeczytaj również

...

10.12.2018

Kino plenerowe na weselu

Jak sama nazwa wskazuje kino plenerowe to nic innego jak seans filmowy pod gołym niebem. Historia kina plenerowe sięga lat trzydziestych ubiegłego wieku...


...

29.04.2018

Grawer na obrączkach ślubnych

Obrączki to nieodłączny element każdego ślubu, to także symbol, który od dnia ślubu aż po kres naszych dni towarzyszy nam na serdecznym palcu w codziennym życiu małżeńskim...

...

11.04.2018

5 rzeczy, na których nie warto oszczędzać organizując ślub i wesele

„Nie można w tym dniu oszczędzać na wszystkim” – pomyślicie – pełna zgoda! Na pewnych elementach ślubnej ceremonii oraz weselnej zabawy oszczędzać nie należy…

Media partnerskie