Czy trzeba zmieniać nazwisko po ślubie? — za i przeciw  – Targi Ślubne – Targi Młodej Pary

Czy trzeba zmieniać nazwisko po ślubie? — za i przeciw 

Dlaczego warto zmienić nazwisko po ślubie, kiedy możemy pozostać przy własnym, a komu zaleca się nazwiska dwuczłonowe? Przed rozważeniem Waszego „za” i „przeciw” przypomnijmy podstawowe informacje na temat obowiązków administracyjnych czekających młodą parę.

Nazwisko po ślubie – czy wiecie, że:

  • Polskie prawo nie nakłada na żadnego z małżonków obowiązku zmiany nazwiska po ślubie. Mówiąc krótko: każde z Was może zachować własne nazwisko bez konsekwencji prawnych.
  • Oświadczenie o zmianie nazwiska składacie przed urzędnikiem USC po zawarciu ślubu cywilnego lub przed ślubem konkordatowym, w trakcie sporządzania zaświadczenia o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku. 
  • Jeśli nie podpiszecie oświadczenia o zmianie nazwiska, zgodnie z prawem każde z Was pozostanie domyślnie przy własnym, a Wasze dzieci otrzymają nazwisko dwuczłonowe.
  • Przyszły mąż może przyjąć nazwisko żony za własne.
  • Polskie prawo nie daje Wam możliwości przyjęcia nazwiska trójczłonowego. 
  • Decyzję o zmianie nazwiska panieńskiego kobieta może podjąć także po ślubie.

Plusy zmiany nazwiska po ślubie

Za zmianą przemawia przede wszystkim tradycja. Przyjęcie nazwiska męża oznaczało dawniej – ale i obecnie – wejście do jego rodziny. Zmiana nazwiska ma też znaczenie symboliczne. Dla wielu par oznacza początek nowej drogi i „połączenie sił”. Opcja wprowadzenia zmiany jest odbierana pozytywnie przez kobiety, którym nazwisko męża wydaje się bardziej atrakcyjne – jest np. krótsze niż nazwisko panieńskie, łatwiejsze w wymowie lub niesie dodatkowe, pozytywne znaczenie.

Wizytówki z aktualnym nazwiskiem leżą na biurku obok drewnianego pudełka.

Wady i wyzwania związane ze zmianą nazwiska po ślubie 

Dla wielu kobiet podstawowym utrudnieniem związanym ze zmianą nazwiska są względy praktyczne. Konieczność wymiany podstawowych dokumentów – dowód osobisty, paszport, prawo jazdy – bywa nie tylko kosztowna, ale może też utrudnić codzienną pracę. Długie, skomplikowane nazwisko dwuczłonowe bywa również problematyczne np. w trakcie wypełniania dokumentów. 

W niektórych przypadkach argumentem „przeciw” nazwiskom dwuczłonowym jest ich nietypowe, dwuznacznie brzmiące lub trudne do wymówienia brzmienie. Część kobiet decyduje się na zachowanie nazwiska ze względów biznesowych – mowa m.in. o osobach, które stworzyły rozpoznawalną markę lub posiadają dorobek naukowy. Nazwisko to wyraz naszej tożsamości i może wpływać na rozpoznawalność w danej branży.

Wasze osobiste za i przeciw

Decyzja o zmianie lub pozostaniu przy własnym nazwisku należy tylko i wyłącznie do Was. Polskie prawo zapewnia pod tym względem obydwu małżonkom równouprawnienie i dość szeroki wybór opcji. W razie wątpliwości macie też szansę na wprowadzenie zmian już po ślubie. Wasze rodziny mogą mieć obiekcje, ale to Wy podjęliście decyzję o związku i wejściu na nową drogę. Pod takim nazwiskiem, jakie wydaje Wam się najbardziej odpowiednie.

A o innych zagwostkach, z jakimi zmagają się głównie panie, przeczytacie w artykule Czego boimy się przed ślubem? Najczęstsze obawy panny młodej.