Wróć do listy artykułów

Blog

08.06.20

Na targach ślubnych mistrzowie dekoracji i papeterii prezentują ręcznie robione zaproszenia ślubne.Zapraszanie gości na ślub

Goście to świadkowie szczęśliwego dnia zaślubin. Słuchają przysięgi, cieszą się szczęściem nowożeńców, składają życzenia, obdarowują prezentami i bawią się w raz nowo poślubionymi małżonkami na weselu. Gośćmi są rodzice młodej pary, dziadkowie, rodzeństwo, dalsza rodzina i wybrani przyjaciele. Para młoda oczywiście musi przemyśleć listę gości, pamiętając o opłatach za „talerzyk” na sali weselnej. Kiedy lista gości jest ustalona, można przystąpić do zapraszania uczestników wesela.

Tradycyjne wręczanie zaproszeń na ślub

Nie jest powiedziane, ile gości powinno być na weselu. Pary wybierają w zależności od swojej sytuacji rodzinnej i towarzyskiej. Część gości można zaprosić tylko na ceremonię, innych również na wesele oraz stworzyć listę rezerwową na wypadek, gdyby ktoś nie mógł przybyć na przyjęcie poślubne. Warto mieć przygotowanych więcej zaproszeń na ślub, aby w razie pomyłki przy wypisywaniu nie trzeba było kupować/zamawiać następnych. Modne są zarówno kameralne wesela, jak i przyjęcia na wiele osób. Jedno jest pewne – młoda para powinna uczynić wszystko, aby w tym wyjątkowym dniu, goście czuli się znakomicie. Osobiście należy wręczyć zaproszenia na ślub: babciom, dziadkom, chrzestnym, rodzeństwu i innym osobom o bliskim pokrewieństwie. 

Kiedy i jak przekazać zaproszenie na ślub? 

Zapraszanie gości jest  czasochłonne, to warto poświęcić na to czas i w miarę możliwości spotkać się przyszłymi uczestnikami wesela. Najlepiej rozpocząć zapraszanie gości na 3 miesiące przed ślubem. Na wręczenie zaproszeń ślubnych trzeba umówić się telefonicznie. Zaproszenia na ślub można wysłać pocztą do gości, których nie mogliśmy zaprosić osobiście, bo mieszkają w dużej odległości od pary młodej. Każda osoba pełnoletnia powinna dostać osobne zaproszenie, dzieci zaprasza się na zaproszeniu adresowanym do rodziców (dopisek wraz z rodziną/dziećmi). Jeżeli nie wiemy, czy osoba jest w związku, to na zaproszeniu trzeba napisać „z osobą towarzyszącą”. Jeżeli zaprasza się parę w nieformalnym związku, to na zaproszeniu ślubnym wpisuje imiona i nazwiska obojga.

Goście specjalni na naszym przyjęciu - specjalne zaproszenia

Specjalnymi gośćmi na weselu mogą być rodzice, dziadkowie, osoba, dzięki którym nowożeńcy odkryli swoje istnienie. Dla tych osób można wręczyć specjalne zaproszenia na ślub i w ten sposób wyróżnić ich wyjątkową obecność. Na weselu można zadedykować im utwór muzyczny lub toast.

Zaproszenie na ślub na odległość

Nie wszystkie osoby zapraszane na ślub mieszkają blisko nowożeńców. Do przyszłych gości mieszkający kilkaset kilometrów od miejsca ślubu można wysłać pocztą zaproszenie na  ślub. Przesyłka powinna polecona. Należy też zadzwonić do gości i upewnić się, że zaproszenie dotarło. Za nieeleganckie może uchodzić wysłanie zaproszeń e-mailem, choć jest to nowoczesna forma komunikacji i w niektórych kręgach zostanie odebrana pozytywnie.

Dwie wskazówki na koniec. Wypisując zaproszenia, należy pamiętać o zasadach odmiany nazwisk. W zaproszeniu ślubnym należy umieścić informację o ewentualnych poprawinach.

Przeczytaj również

...

10.12.2018

Kino plenerowe na weselu

Jak sama nazwa wskazuje kino plenerowe to nic innego jak seans filmowy pod gołym niebem. Historia kina plenerowe sięga lat trzydziestych ubiegłego wieku...


...

29.04.2018

Grawer na obrączkach ślubnych

Obrączki to nieodłączny element każdego ślubu, to także symbol, który od dnia ślubu aż po kres naszych dni towarzyszy nam na serdecznym palcu w codziennym życiu małżeńskim...

...

11.04.2018

5 rzeczy, na których nie warto oszczędzać organizując ślub i wesele

„Nie można w tym dniu oszczędzać na wszystkim” – pomyślicie – pełna zgoda! Na pewnych elementach ślubnej ceremonii oraz weselnej zabawy oszczędzać nie należy…

Media partnerskie