Wróć do listy artykułów

Blog

26.07.20

Elegancko ozdobiony stół czeka na powitanie weselników z poprzedniego dnia.Przyjęcie po weselu – poprawiny

Polacy kochają przyjęcia. W zasadzie każda okazja jest dobra, aby poświętować, spotkać się z rodziną i przyjaciółmi. Wiele par uważa, że jeden dzień to zdecydowanie za mało, aby świętować swoje szczęście i nacieszyć się gośćmi. W wielu regionach Polski wesela to imprezy dwudniowe. Drugi dzień przeznaczony jest na poprawiny.

Triki na udane poprawiny

Poprawiny to forma podziękowania dla gości za to, że uczestniczyli w ślubie i weselu. Atmosfera na poprawinach jest luźniejsza, można porozmawiać z gośćmi. W wielu regionach to okazja do zaproponowania gościom gier i zabaw. Dawniej wystarczyło zapewnić więcej jedzenia i picia. Obecnie trzeba się liczyć z wyższymi kosztami, np.: dwudniowego wynajmu sali weselnej, obsługi kelnerskiej i posiłków. Panna młoda może ubrać się swobodniej, zrezygnować z niewygodnych butów na obcasie. Sukienka na poprawiny może mieć dowolny, ulubiony kolor.  Zwykły, codzienny makijaż w zupełności wystarczy. Pan młody może zrezygnować z krawata i muszki. Poprawiny to dobry pomysł, jeżeli mamy gości przyjeżdżających z daleka i trzeba zorganizować im nocleg i śniadanie. Wyprawienie poprawin to dodatkowe podziękowanie.

Gdzie zorganizować poprawiny?

Poprawiny mogą być organizowane na sali weselnej, w ogrodzie, w altankach grillowych lub u któregoś z rodziców nowożeńców. Uczestników poprawin jest zwykle mniej niż weselników. O poprawinach należy wspomnieć już podczas wręczania zaproszeń. 

Jakie atrakcje przygotować na poprawiny?

Drugi dzień wesela jest atrakcją samą w sobie. To okazja do swobodnych rozmów, wspominania ślubu i wesela, a także do lepszego poznania się weselników z obu rodzin. Można je uatrakcyjnić obecnością zespołu muzycznego z wesela lub DJ-a. Tańszym sposobem na dobrą muzykę na poprawinach jest stworzenie listy ulubionych piosenek i puszczanie muzyki przez świadka lub jednego z gości, np.: brata pani młodej lub pana młodego. Atrakcją mogą być konkursy i zabawy oraz dobry obiad pyszne ciasta i wspólne, mniej konwencjonalne zdjęcia.

Jak się ubrać na poprawiny?

Pani młoda może włożyć sukienkę w innym kolorze i zrezygnować z butów na obcasie – poczuć się swobodnie. Wiele kobiet kupuje zapasową suknię ślubną specjalnie na poprawiny. Pan młody może też poczuć się swobodniej, zrzucić kamizelkę, krawat/muszkę. Goście mogą przyjść w dowolnych, eleganckich kreacjach. Kreację na poprawiny powinno dostosować się do miejsca przyjęcia. 

Poprawiny to przedłużenie wesela, okazja do tego, aby nowożeńcy pokazali się jako świetni gospodarze, którzy bawią się i rozmawiają z gośćmi. Na pytanie, czy organizować poprawiny, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od sytuacji nowożeńców. Jeżeli mają dużo gość przyjeżdżających z daleka, możliwość wykorzystania jedzenia pozostałego z wesela, dysponują dobrym sprzętem muzycznym, to poprawiny są dobrym pomysłem. Poprawiny są wpisane w tradycję polskich wesel. Niestety, ze względów ekonomicznych wiele par nie decyduje się na ich organizowanie. Decyzja o tym, czy je organizować, powinna należeć do nowożeńców.

 

 

Przeczytaj również

...

10.12.2018

Kino plenerowe na weselu

Jak sama nazwa wskazuje kino plenerowe to nic innego jak seans filmowy pod gołym niebem. Historia kina plenerowe sięga lat trzydziestych ubiegłego wieku...


...

29.04.2018

Grawer na obrączkach ślubnych

Obrączki to nieodłączny element każdego ślubu, to także symbol, który od dnia ślubu aż po kres naszych dni towarzyszy nam na serdecznym palcu w codziennym życiu małżeńskim...

...

11.04.2018

5 rzeczy, na których nie warto oszczędzać organizując ślub i wesele

„Nie można w tym dniu oszczędzać na wszystkim” – pomyślicie – pełna zgoda! Na pewnych elementach ślubnej ceremonii oraz weselnej zabawy oszczędzać nie należy…

Media partnerskie