Rocznice ślubu – święto małżonków – Targi Ślubne – Targi Młodej Pary

Rocznice ślubu – święto małżonków

Dla umacniania miłości i małżeństwa potrzebne są wspólne święta. Nie chodzi o powszechne święta z kalendarza, ale o świętowanie prywatnych uroczystości, np.: urodzin i rocznic. Dla małżeństwa szczególne znaczenie ma rocznica ślubu – obchodzona w kolejnych latach w dniu złożenia przysięgi małżeńskiej. To osobiste święto pary, wspominanie pięknego dnia i zapewnienia o gorących uczuciach. Każda rocznica ślubu ma swoją nazwę i symbolikę.

Wszystko o rocznicach ślubu 

Rocznice ślubu nazywane są godami, a ich nazwy wskazują na to, że małżeństwo z każdym rokiem jest dojrzalsze i połączone silniejszym uczuciem. Im większa rocznica, tym określenie jej bardziej szlachetne, symbolizujące jeszcze silniejszą więź między małżonkami. Pierwsza rocznica ślubu nosi nazwę papierowej, druga bawełniana, piąta drewnianej, dziesiąta cynowej, dwudziesta  porcelanowej, dwudziesta piąta to srebrne gody.

Jaką rocznicę ślubu świętujemy?

Małżeństwo może świętować każdą rocznicę ślubu. Zazwyczaj większą uroczystość organizuje się z okazji 5 rocznicy, 10 , 20, 25 i 50 rocznicy ślubu. Są to spotkania rodzinne. Niektórzy uważają, że nazwy rocznic ślubu zostały wymyślone po to, aby łatwiej było kupić ukochanej osobie prezent i jest to wprost sugestia, jaki upominek wręczyć. Im dłuższy staż małżeński, tym bardziej zakochani stają się wzorem miłości dla otoczenia i skarbnicą wiedzy o sobie samych. Wytrwać z jedną osobą 30, czy 50 lat, a nawet 70 to osiągnięcie, które świadczy o niezwykłej sile związku i może być wzorem dla młodszych małżeństw z rodziny. 

Co warto robić w rocznicę?

Każda para ma swoje sposoby zarówno na niezapomniane zaręczyny, jak i później na świętowanie rocznicy ślubu. Może to być romantyczny wyjazd, wieczór we dwoje (w przypadku dzieci lepiej je zaprowadzić do babci, po wcześniejszym ustaleniu noclegu u dziadków), spacer rodziny, wypad do restauracji, do kina/teatru/na koncert, czy wspominanie ślubu w domu, a nawet przyjęcie w gronie najbliższych, popołudnie w SPA, wyjście na imprezę, oglądanie w domu ulubionego filmu, np.: komedii romantycznej.  Ciekawym sposobem na rocznicę ślubu jest wybranie we dwoje lub z dziećmi do miejsca, w którym para poznała się i wspominanie tamtego dnia i pięknych chwil, które miały miejsce przez wszystkie lata związku.

Pomysły na prezent na rocznicę ślubu

Sprawdzają się prezenty personalizowane np.: wazon z dedykacją, skrzynia na wino z imionami małżonków i oznaczeniem rocznicy ślubu, pamiątkowe szklane serce, kubki z liczbą lat przeżytych w małżeństwie, ręczniki z imionami małżonków, dekoracyjne albumy na zdjęcia, obrazy w fotoramie ze zdjęciem szczęśliwej pary. Zawsze świetnym pomysłem na prezent od męża będzie biżuteria, komplet bielizny, czy piękna torebka i oczywiście bukiet ulubionych kwiatów.

Rocznice ślubu to wyjątkowe święto. Nieprawdziwe jest popularne przekonanie, że tylko kobiety lubią celebrować rocznice ślubu. Dla mężczyzn jest to również wyjątkowy dzień. Rocznica ślubu wskazuje na upływający czas i wielką siłę miłości, która przezwycięża wszelkie życiowe trudności.