Wróć do listy artykułów

Blog

08.08.20

Mężczyzna rozlewa czerwone wino do przygotowanych kieliszków czekających na gości weselnych.Czy wesele bez alkoholu jest możliwe? 

Alkohol to dość kontrowersyjny temat. Panuje powszechne przekonanie, że alkohol na weselu to konieczność. Strony dzielą się kosztami w taki sposób, że jedna strona finansuje jedzenie, a druga alkohol. Jeszcze kilka lat temu powszechna była wódka, a wino należało do rzadkości. Dzisiaj mniej procentowe alkohole, np.: wino, szampan i piwo znalazły swoje miejsce na weselu i są podawane na życzenie gości, którzy nie lubią wódki. Pojawił się nowy trend: wesele bez alkoholu.

Wesele bez alkoholu

Pomysł „wesela bez alkoholu” w Polsce szokuje. W kraju, gdzie każdy sukces jest świętowany alkoholem, wesela bez mocnych procentów wydają się nierealne. A jednak młode pary z różnych powodów decydują się na taki krok. Oczywiście goście czasami omijają zakaz spożywania alkoholu i wnoszą piersiówki lub kupują alkohol w barze. Nie jest to stosowne zachowanie, ponieważ powinno się uszanować decyzję nowożeńców. Wesele bez alkoholu może się udać, pod warunkiem zapewnienia gościom odpowiedniej ilości atrakcji i baru z lemoniadami, które do złudzenia przypominają drinki. Zazwyczaj przy wejściu częstuje się winem musującym na powitanie młodej pary. Warto wiedzieć, że istnieje organizacja „Wesele wesel”, która zajmuje się krzewieniem idei wesela bez alkoholu i walczy z nadmiernym spożyciem alkoholu na weselach. Okazuje się, że „wesele bez alkoholu” to zamanifestowanie swojej postawy sprzeciwu wobec alkoholu w domu, co czasami związane jest z trudnymi przeżyciami w dzieciństwie. 

Wady i zalety wesela bez alkoholu 

Organizując wesele bez alkoholu, trzeba liczyć się z sytuacją, że część gości i tak znajdzie sposób, aby wypić alkohol. Zaletą wesela bez alkoholu jest to, że koszty alkoholu można przerzucić na opłacenie innych atrakcji i oczywiście na weselu: bez kłótni między weselnikami, przepychanek, bez niestosownych dowcipów oraz bez nachalnego podrywania kobiet. Na takich weselach znakomicie czują się dzieci, bo dorośli bawią się z najmłodszymi, a nie piją za stołem. Ma swoje wady – goście po pewnym czasie mogą zacząć nudzić się i mieć poczucie, że czegoś brakuje.

Jakie atrakcje rozruszają naszych trzeźwych gości? 

Sukces wesela bez alkoholu zależy od zabaw, muzyki i innych atrakcji. Sprawdza się fotobudka z albumem ślubnym, do którego można wklejać zdjęcia wykonane w fotobudce z dedykacją na pary młodej. Dobrym pomysłem jest pokaz baniek lub sztuki barmańskiej ( w tym wypadku z lemoniadą), występ zespołu teatralnego lub zespołu ludowego, czy młodzieżowego, ciekawe warsztaty np.: mini kurs tańca, zabawnego makijażu, itp. Zespół czy DJ, który gra na weselu, musi wcześniej wiedzieć, że jest to impreza bez alkoholu.

Alkoholowy kompromis, czyli brak mocniejszych trunków 

Jeżeli przyszli małżonkowie wiedzą, że goście w żadnym razie nie zaakceptują wesela bez alkoholu, to rozwiązaniem może być kompromis – podanie wina, szampana i piwa zamiast wódki i mocnych drinków.

Wesele bez alkoholu to nowy trend, który zyskuje popularność w Polsce. Jest odpowiedzią na potrzeby młodych ludzi, którzy chcą i potrafią bawić się bez alkoholu. Wesele bez alkoholu to z pewnością ciekawa i bardzo kreatywna koncepcja przyjęcia ślubnego.

Przeczytaj również

...

10.12.2018

Kino plenerowe na weselu

Jak sama nazwa wskazuje kino plenerowe to nic innego jak seans filmowy pod gołym niebem. Historia kina plenerowe sięga lat trzydziestych ubiegłego wieku...


...

29.04.2018

Grawer na obrączkach ślubnych

Obrączki to nieodłączny element każdego ślubu, to także symbol, który od dnia ślubu aż po kres naszych dni towarzyszy nam na serdecznym palcu w codziennym życiu małżeńskim...

...

11.04.2018

5 rzeczy, na których nie warto oszczędzać organizując ślub i wesele

„Nie można w tym dniu oszczędzać na wszystkim” – pomyślicie – pełna zgoda! Na pewnych elementach ślubnej ceremonii oraz weselnej zabawy oszczędzać nie należy…

Media partnerskie