​​​​​​​Rola świadkowej na weselu – Targi Ślubne – Targi Młodej Pary

​​​​​​​Rola świadkowej na weselu

Ślub to wyjątkowo precyzyjnie zaplanowane wydarzenie. Poprzedza je długi okres przygotowań sięgający od kilku tygodni, nawet do dwóch lat. Nieocenioną pomocą jest świadkowa – najczęściej siostra, kuzynka, przyjaciółka, koleżanka, która jest zaangażowana w przygotowanie uroczystości od samego początku do ostatnich chwil wesela lub poprawin. To druga po pannie młodej najważniejsza kobieta na weselu. Świadkowa wspiera pannę młodą, musi być odpowiedzialna i asertywna.

Zostałam świadkową i co dalej?

Obowiązkiem świadkowej jest doradztwo w najważniejszych sprawach i odciążenie panny młodej oraz przygotowanie wieczoru panieńskiego. Świadkowa może towarzyszyć pannie młodej podczas wyboru sukni, próbnej fryzury, czy makijażu. Jest głosem doradczym w kwestii wyboru sali weselnej i jej dekoracji. Podczas szukania sali, załatwiania spraw związanych z wynajęciem lokalu na wesele młodej parze i świadkowej powinien towarzyszyć jeszcze świadek ze strony pana młodego. Rolą świadków jest wnoszenie spokoju w życie państwa młodych przez cały okres przygotowawczy i na weselu.

Nie zapomnij o formalnościach

Rola świadkowej na ślubie (bez względu na rodzaj ceremoni) jest ogromna – potwierdza ona swoim podpisem zawarcie małżeństwa, to znaczy podpisuje akt ślubu. Odbiera od gości kwiaty w trakcie składania życzeń. 

Obowiązkowe zadania świadkowej przed ślubem

Świadkowa jest osobą najbliższą pannie młodej, jest włączona we wszystkie przygotowania ślubne – wybór sali, dekoracji, jedzenia, butów, sukni, welonu, próbna fryzura i makijaż. Oczywiście organizuje wieczór panieński, wymyśla na niego atrakcje, np.: nietypowe zabawy. Powinna współpracować ze świadkiem i zadbać o to, aby w dniu ślubu wszystko było przygotowane perfekcyjnie. W dniu ślubu pomaga stroić pannę młodą. Odbiera bukiet z kwiaciarni, dogląda przygotowania i dekoracji sali weselnej.

Cenna pomoc podczas przyjęcia

Świadkowa i świadek to osoby, do których goście składają wszystkie uwagi na weselu. Oboje dbają o prawidłowy przebieg wesela,np: pilnują, aby na stołach nie zabrakło jedzenia i alkoholu. Świadkowa musi przygotować zestaw ratunkowy dla panny młodej, który pomoże młodej mężatce przetrwać wesele i zachować piękny wygląd przez całą imprezę. Odbiera od gości prezenty i rozdaje gościom upominki z podziękowaniem za przybycie na uroczystość i przyjęcie.  Rola świadkowej na weselu jest nieoceniona podczas oczepin – nadzoruje oczepiny i dba o to, aby jak najwięcej gości brało udział w zabawie. Zajrzyj również do naszego poradnika, jak wybrać idealną świadkową.

Bycie świadkową na weselu jest zaszczytem. Powierzenie tak odpowiedzialnego zadania świadczy o zaufaniu i  nadziei przyszłej mężatki na wspaniałe wesele. Przygotowania do ślubu cementują kobiecą przyjaźń.