Ślub humanistyczny — co to takiego i dla kogo?  – Targi Ślubne – Targi Młodej Pary

Ślub humanistyczny — co to takiego i dla kogo? 

Ślub humanistyczny jest jednym ze sposobów na wyrażenie miłości drugiej osobie, lecz nie niesie za sobą skutków prawnych. Tego typu ślub nie jest ważny również dla Państwa czy Kościoła, jednak cieszy się coraz większą popularnością, ze względu na brak ograniczeń. Ślub humanistyczny jest dla każdego, osób po rozwodzie, osób homoseksualnych, dlatego też kojarzony jest z równością i  brakiem sztywnych reguł, co w dzisiejszych czasach jest szczególnie cenione.

Ślub humanistyczny w Polsce — jak go zorganizować? 

Ślub humanistyczny można odbyć się w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Przebieg ceremonii jest dopasowany do każdej pary młodej. Tego rodzaju ślub zaczyna się od przybycia narzeczonych w wybrane miejsce oraz powitanie jej przez osobę tzw. celebransa, który rozpoczyna ceremonię humanistyczną od wypowiedzenia paru słów o łączącym narzeczonych uczuciu i o typowych dla tego obrzędu wartościach humanistycznych. Cała ceremonia ma bardzo romantyczny i wzniosły charakter, podczas tego rodzaju ślubu usłyszymy historię miłosną pary młodej od samego początku ich poznania, typową dla ślubów przysięgę małżeńską, zobaczymy również akt wymiany obrączek, tak jak dzieje się podczas standardowych ceremonii.

Ile kosztuje ślub humanistyczny? 

Cena ślubu humanistycznego oscyluje wokół kosztów ślubu cywilnego, który odbywa się w plenerze. Zazwyczaj koszt waha się od 600 do 1000 złotych. Cena zawiera konsultację z celebrantem, a także stworzenie scenariusza. Oczywiście, należy wziąć pod uwagę, że jeśli para młoda wymarzy sobie jakieś szczególne i ekscytujące wydarzenie takie jak ślub podczas lotu balonem, cena uroczystości wzrośnie.

Podobieństwa i różnice ceremonii humanistycznej i ślubu cywilnego

Nasuwa się pytania, czym tak naprawdę różni się ślub humanistyczny od tradycyjnego ślubu cywilnego? Odpowiedź brzmi: wszystkim! Ślub humanistyczny zorganizujemy w każdym miejscu, od tego, jak będzie wyglądał scenariusz ceremonii zależą nasze chęci i to, co przyjdzie nam do głowy. Ceremonia humanistyczna pozbawiona jest sztywnych reguł, koncentruje się przede wszystkim na miłości i na drugim człowieku, tutaj nie ma żadnych zasad, możemy wyrazić nasze uczucie w dowolny sposób. Ślubu humanistycznego może udzielić bliska osoba, jednak aby tak się stało, musi zarejestrować się w Towarzystwie Humanistycznym w roli celebranta.  Tego typu rytuał jest idealny dla osób, które wychodzą poza sztywne ramy prawne, chcą w oryginalny sposób złożyć sobie obietnicę miłości do końca życia.