Wesele w minimalistycznej wersji – Targi Ślubne – Targi Młodej Pary

Wesele w minimalistycznej wersji

Huczne śluby mają zwolenników i przeciwników. W czasach, kiedy ceny usług ślubnych są naprawdę wysokie, a przeciętne wesele pochłania więcej funduszy niż wkład własny na mieszkanie wymagany przez bank, co raz więcej par, decyduje się na minimalizm weselny. Wychodzą z założenia, że ślub ma być świętem, a nie początkiem spłacania kredytu i kłopotów finansowych. Drugim powodem, dla którego pary decydują się na wesele w wersji minimalistycznej, jest niechęć do przepychu i wielkich przyjęć oraz umiłowanie prostoty.

Wesele w wersji mini

Choć śluby wydają bardzo tradycyjnymi uroczystościami, ich kształt podlega nieustającym zmianom. Ślub to rodzaj rytuału przejścia – ze stanu wolnego do małżeństwa. Większość nakazów i zakazów skupia się na pannie młodej. W tradycji wesele to uroczystość, która ma pokazać przynależność do wyższej klasy społecznej i na którą nie żałuje się pieniędzy. Jednak spora część osób planujących ślub mówi NIE tradycji wystawnych przyjęć, niewygodnej sukni typu bombka z falbankami i ciasnawym gorsetem i stawia na, aby ślub był wydarzeniem, o jakim marzą. Dlatego coraz popularniejsze są śluby mini, które, chociaż nie tak wystawne, to jednak odzwierciedlają potrzeby i możliwości pary.

Mini wesele, czyli mniej gości 

W polskiej, pięknej ślubnej tradycji jest wymóg zaproszenia całej rodziny, nawet jeżeli wielu osób nie wiedziało się od dawna, a młoda para nie zna takich krewnych. W ostatnich latach ten trend ulega zmianie i przyszli małżonkowie kategorycznie nie zgadzają się na zapraszanie ciotek i wujków, których nie znają, zamiast nich wolą zaprosić przyjaciół lub ograniczyć liczbę gości do osób im znanych i przez nich lubianych. Z drugiej strony ograniczenie liczby gości i mimi wesele to mniejsze wydatki, co ma duże znaczenie w budżecie nowożeńców. Bez względu na liczbę gości an weselu, warto wiedzieć, w jaki sposób zaprosić uczestników wesela. Kilka wskazówek można przeczytać w naszym wpisie Zaprszanie gości na ślub.

Mini dodatki, dekoracje i słodkości weselne 

Wesele nie musi oznaczać przepychu i połączenia w jedną całość gustów dwóch rodzin. Mini wesele może oznaczać ograniczenia w kolorze, dekoracjach i wielkości słodkości. Można zdecydować się na jeden zestaw kolorystyczny, np.: biały z pudrowym różem, gdzie dekoracją stołu mogą być mini-różyczki w tych kolorach i duże kwiaty w powyższych barwach. Modne jest także połączenie bieli z kolorem liliowym lub złotym. Popularności cieszą się także słodkie bufety, na których dominują mini-ciasteczka o różnych smakach.

A może… Suknia ślubna w wersji mini 

W przypadku sukni pojęcie mini można rozumieć dwojako – krótka sukienka lub suknia skromna z minimalną ilością dodatków – przeważnie koronkowa góra,  ale bez falban, piór, czy kroju bombki. Długie suknie mini to najczęściej suknie proste, z biżuteryjnym paskiem, ewentualnie z niewielką ilością koronki, haftu lub delikatną falbanką na dekolcie. Taka suknia pięknie dopełnia mini wesele.

Mini wesele to na pewno dobry pomysł dla każdego, kto chce zorganizować ślub po swojemu, a nie hołduje tradycji hucznego wesela. Nie musi być to przyjęcie nudne – wręcz przeciwnie – to wesele z dokładnie przemyślaną koncepcją. Mniej gości i drogich ozdób to więcej atrakcji na weselu, choćby popularna fotobudka, czy pokaz baniek.