Wesele zero waste — czy to możliwe? – Targi Ślubne – Targi Młodej Pary

Wesele zero waste — czy to możliwe?

Bez odpadów, zbędnych opakowań, z minimalną ilością zakupów – czy wesele zero waste ma szansę stać się popularnym, polskim trendem? 

Wyzwania organizacji wesela w duchu zero waste

Nie będziemy ukrywać – organizacja ślubnej uroczystości w duchu ekologicznym nie jest łatwa, ale poniesiony trud z pewnością się Wam zwróci. Wśród kluczowych wyzwań możemy wskazać trzy główne kwestie, które warto przemyśleć:

  • ogólna organizacja wesela – wybór miejsca i stylu przyjęcia, które pozwoli maksymalnie ograniczyć odpady; inspiracja – ślub w stylu eko, ślub rustykalny, wesele w stylu country; lokalizacja – w stodole, na folwarku, w namiocie ślubnym,
  • konieczność ograniczenia zakupów – tu stosujemy dość proste i praktyczne rozwiązanie: o ile to możliwe zamiast kupować wypożyczamy; korzystamy z wypożyczalni sukien ślubnych, pytamy fotografa, DJ-a czy zespół weselny o możliwość wypożyczenia dekoracji, 
  • nie marnujemy żywności – kładziemy nacisk na przygotowanie potraw, które faktycznie zostaną skonsumowane; jeśli pozostanie nam jakikolwiek nadmiar – słodkości lub napoje alkoholowe przekazujemy gościom w ramach podziękowania; półprodukty, gotowe potrawy, warzywa i owoce można przekazać organizacjom zajmującym się dystrybucją żywności. 

Zamień jednorazowe na wielorazowe

Przemyślcie, które elementy z przedślubnej listy zakupów możecie wykreślić. Jeśli jest to produkt typu „must have”, weźcie pod uwagę dwie opcje – wypożyczenie lub samodzielne wykonanie. Prostym przykładem jest ślubna suknia czy garnitur pana młodego – ubrania, które można odkupić, a po uroczystości… ponownie sprzedać. Opcja alternatywna? Zachowanie nowych ubrań, przerobienie ich i ponowne wykorzystanie np. w roli eleganckich strojów galowych. 

Niepotrzebnych odpadów możecie uniknąć prosząc gości o rezygnację z upominków kwiatowych. Nawet najpiękniejsze wiązanki przetrwają zaledwie przez kilka dni. Podobny los czeka kwiatowe dekoracje w kościele lub domu weselnym. Chyba, że… zamienicie je na doniczki z żywymi kwiatami, które potem trafią do Waszego domowego ogródka.

Zaproszenia, girlandy, ozdoby – unikniecie marnotrawstwa materiałów, decydując się np. na dekoracje z ekologicznego papieru lub wypożyczenie gotowych zestawów ozdób. Możecie też dać upust kreatywności i wybrać samodzielne przygotowanie oprawy ślubu zero waste w stylu DiY.

Zaraź swoich gości ideą wesela zero waste

Wykorzystajcie wesele zero waste jako pretekst do zainspirowania gości stylem ekologicznym. Możecie zacząć od estetycznych zaproszeń w stylu eko wykonanych np. z papieru z makulatury. Ciekawą opcją może być zachęcenie gości do rezygnacji z kwiatów i drobnych upominków na rzecz darowizny na szczytny cel. Oryginalnym trendem na Zachodzie jest np. wspólne sadzenie drzewek przez młodą parę i weselnych gości. Zero waste to także ograniczenie ilości prezentów, które nierzadko okazują się niepotrzebne. Zamiast tego warto wykorzystać praktyczny trend, czyli prośbę o datki pieniężne lub datek na cele charytatywne.